Primul studiu despre empatie la locul de muncă arată lipsa ei

25.05.2017
Primul studiu despre empatie la locul de muncă arată lipsa ei

Capacitatea angajatorului de a se pune în locul angajatului și de a vedea lucrurile și din perspectiva acestuia aproape că lipsește din cadrul companiilor, arată studiul efectuat de Businessolver, o companie care oferă pachete de beneficii din Statele Unite.

Potrivit americanilor, este primul astfel de studiu efectuat pe piața muncii, iar rezultatele sale arată că aproape jumătate dintre angajații intervievați nu consideră că firmele pentru care lucrează dau dovada de empatie.

Businessolver susține că empatia, deși aproape imposibil de cuantificat, este esențială pentru menținerea angajaților în cadrul companiei dar și pentru creșterea productivității. 77 % dintre cei chestionați au spus că ar lucra suplimentar pentru un angajator empatic, iar nu mai puțin de 60 % ar accepta chiar și tăieri de salarii venite din partea acestuia.

Din cei 2000 de angajați care au participat la studiu, 90 % consideră că empatia la locul de muncă este foarte importantă. De cealaltă parte, două treimi dintre manageri cred că a da dovada de empatie nu este punctul lor forte.

Empatia la locul de muncă inseamnă să înțelegi sentimentele și nevoile angajatului pentru a crea un mediu de lucru mai plăcut, dar și o forță de muncă mai implicată,” spune Adam Waytz, profesor de management la Universitatea Northwestern.

Echilibru