Programul de internship al Guvernului, deschis pentru înscrieri

27.04.2017
Programul de internship al Guvernului, deschis pentru înscrieri

Guvernul României a anunțat deschiderea platformei unde cei interesați se pot înscrie pentru șansa unui internship în cadrul executivului. Pot aplica pentru una dintre cele 100 de poziții de intern toți cetățenii românii cu vârsta de maximum 25 de ani la momentul începerii stagiului (născuți după data de 18 iulie 1991) și care sunt obligatoriu fie studenți fie absolvenți de studii superioare.

Condițiilor de eligibilitate generale descrise mai sus li se adaugă cerinţele specifice instituţiei-gazdă pentru care candidează și a căror listă poate fi găsită pe site-ul guvernului. Înscrierile au început pe 25 aprilie și vor dura până pe 9 mai.

Înscrierii îi vor urma evaluarea online a candidaturilor (9-28 mai) și interviul online al candidaților acceptați (29 mai – 18 iunie). Rezultatele vor fi afișate pe 26 iunie. Programul de internship începe efectiv pe 17 iulie și se închide pe 18 septembrie.

Pe toată perioada stagiului, guvernul va plăti participanților selectați o bursă de 1.000 ron pe lună. Pentru cei din afara Bucureștiului nu se oferă cazare din partea statului, dar guvernul poate intermedia accesul la căminele de studenţi ai unei universităţi din capitală.

La sfârșitul programului, cei care vor îndeplini cu succes sarcinile în timpul stagiului vor primi un certificat nominal care să ateste participarea lor în program. Ei vor putea solicita scrisori de recomandare din partea instituțiilor în care au desfășurat activitatea.

Internships și voluntariat