Recrutarea devine tot mai automatizata, iar candidatilor nu le place

09.08.2017
Recrutarea devine tot mai automatizata, iar candidatilor nu le place

Accesul la inteligente artificiale incipiente al tot mai multor companii face ca, incet incet, si procesul de recrutare sa devina din ce in ce mai automatizat. Iar acest lucru, se pare, nu este prea pe placul celor care isi cauta de munca.

Potrivit unui studiu efectuat de portalul Randstad, aproape ca nu exista om care sa nu deteste faptul ca atunci cand aplica, sau cand completeaza un formular, sau cand raspunde unor intrebari de interviu online, screening-ul initial nu este facut de o persoana, ci de o masina.

Motivele care stau in spatele acestei perceptii negative asupra recrutarii facute de catre o masina sunt simple. In primul rand este vorba de neincrederea ca un program de calculator poate face o selectie potrivita a candidatilor, indiferent cat de bun este algoritmul folosit.

Apoi, absenta unei persoane care sa vada dincolo de un sir de biti poate priva atat candidatul de un post ce i se potriveste, cat si angajatorul de omul pe care il cauta. Ne place sau nu, este inca nevoie de un ochi uman, cu personalitate proprie, cu valori, care sa recunosca talentul dincolo de o insiruire de cuvinte pe o foaie.

In al treilea rand, pentru a-si face treaba asa cum trebuie, un sistem automat de eliminare a candidatilor nepotriviti trebuie sa fie complex. Candidatilor nu le place sa stea zeci de minute completand casute care sa ii permita sistemului sa clasifice corect CV-urile lor.

De cealalta parte, companiile imbratiseaza tehnologia disponibila pentru este mai eficienta din punct de vedere financiar si permite urmarirea candidatului in detaliu in toate etapele recrutarii, inclusiv prin compararea sa, pe cifre, cu un contracandidat.

Din pacate, astfel de sisteme vor deveni din ce in ce mai numeroase. Le vedem deja sub forma chestionarelor, a testelor de aptitudini si asa mai departe. Cumva, fiecare dintre noi va trebui sa faca in asa fel incat talentul sa treaca dincolo lumea virtuala si sa ajunga in fata recrutorului.

Studii

Daniel P.