Reguli ridicole și demoralizatoare care duc la demisia angajaților buni din companii

02.08.2016

Este greu să îţi păstrezi angajaţii buni în companie, însă acestă situaţie nu ar trebui să existe deoarece majoritatea greşelilor pe care companiile le fac pot fi uşor de evitat. În momentul în care o companie are reguli stricte, cei mai buni angajaţi ai acesteia vor pleca primii deoarece ei au cele mai multe posibilităţi şi li se ivesc cele mai multe oportunităţi. Dacă nu va puteţi menţine cei mai buni angajaţi motivaţi, atunci cu siguranţă nu îi veţi putea ţine în companie.

Într-adevăr, companiile trebui să aibă anumite reguli, dar acestea nu trebuie să fie nişte încercări nepotrivite de a crea ordine. Este foarte dificil că anumite standarde să fie menţinute. De exemplu, se poate întâmpla că anumite persoane să facă lucruri greşite în cadrul unei companii şi compania respectivă să fie tentată să răspundă acestor situaţii cu reguli noi care ar trebui să fie aplicate de către toţi angajaţii. Acesta este punctul în care companiile încep să greşască faţă de angajaţi.

În momentul în care companiile creează reguli ridicole şi demoralizatoare pentru a atenua comportamentul greşit al unor angajaţi, atunci este clar o problema de management. Nu are niciun sens să îţi îndepărtezi întreagă forţă de muncă doar pentru că nu ştii cum să gestionezi performanţa unor angajaţi.

Câteva dintre cele mai nepotrivite reguli pe care companiile le pot crea în momentul în care cad în această capcană:

- Cerinţe ridicole pentru prezenţă, ora de plecare sau ore libere

- Restricţionarea utilizării internetului

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Echilibru