Românii nu susțin economia subterană

22.06.2017
Românii nu susțin economia subterană

Dintr-un studiu comandat de Mastercard și efectuat de Ipsos în 10 țări din Europa de Est reiese că majoritatea românilor, 86% dintre ei, ar fi gata oricând să sprijine lupta autorităților împotriva așa numitei economii gri, acel tip de economie care produce bani în mod legal dar nu contribuie cu nimic la bugetul de stat.

Majoritatea celor care au participat la studiu, în toate cele zece țări, percep economia subterană ca pe un fenomen negativ, care afectează toate domeniile de activitate ale unei țări, de la învățământ până la atragerea de fonduri europene.

Chiar și așa însă, nu mulți dintre ei sunt conștienți că pot participa activ la combaterea acestui fenomen. Și fiindcă acest studiu a fost comandat de Mastercard, compania atrage atenția că simpla folosire a cardului pentru plata serviciilor și a produselor este suficientă pentru a reduce evaziunea fiscală.

Studiul nostru arată că oamenii din întreaga regiune a Europei Centrale și de Est sunt, de fapt, aliați ai guvernelor în lupta de combatere a economiei subterane. Cu toate acestea, consumatorii nu cunosc faptul că, de cele mai multe ori, propriile lor comportamente de cumpărături pot face diferența.” spune într-un comunicat George Simon, Division President pentru Europa Centrală și de Est la Mastercard.

Atunci când realizează legătura dintre înregistrarea plăților efectuate de fiecare cu posibilitatea de a obține beneficii tangibile prin îmbunătățirea serviciilor publice, consumatorii sunt dispuși să își schimbe comportamentul la cumpărături.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Fara categorie

Daniel Pătrașcu