Românii, printre cei mai leneși oameni ai planetei

14.07.2017
Românii, printre cei mai leneși oameni ai planetei

In general ne place să ne gândim că muncim mult. Că depunem eforturi si, de cele mai multe ori, avem rezultate. Că suntem în multe feluri, numai leneși  nu.  Și, de cele mai multe ori, avem dreptate.

Problema este că lenea poate fi măsurată în mai multe feluri, iar cel puțin dintr-un punct de vedere suntem la coada listei cu cei mai puturoși oameni ai planetei, întocmit de Universitatea Stanford.

S-ar părea, reiese din studiu, că în general românilor le place să muncească, mult, cu spor, dar stând pe scaun. Deplasând-se cu mașina, adică tot pe scaun. Că nu prea le place să își folosească picioarele pentru funcția pentru care au fost create: mersul pe jos.

Folosind date colectate din aplicațiile folosite pe 700.000 de telefoane mobile,cei de Stanford au ajuns la concluzia că în medie un om face 4.961 de pași pe zi. Cei 4.640 de pași făcuți de asemenea în medie de români ne plasează pe locul 32 din 46, în urma Indoneziei, a Emiratelor Arabe Unite si a Mexicului.

Cei mai plimbăreți oameni ai Terrei sunt locuitorii din Hong Kong, care fac 6.880 de pași zilnic, iar codașii clasamentului sunt cei din Arabia Saudita, Australia si Canada.

Trebuie să ținem cont totuși de faptul că topul a fost realizat folosind datele de pe telefoanele mobile. Nu au fost luați în calcul cei care preferă să NU posteze pe rețele sociale sau să contabilizeze în aplicații detaliile fiecărei realizări mărețe de peste zi (câți pași, câte respirații, câte îmbucături).

Fara categorie

Daniel P.