Ședințele, o pierdere de vreme

20.07.2017
Ședințele, o pierdere de vreme

Aceasta este părerea pe care un procent considerabil dintre angajați o au. Potrivit unui sondaj efectuat la cererea companiei de software Klaxoon de către Propeller Insights si la care au participat 2.000 de angajați, 22% dintre ei sunt de părere a ședințele sunt o pierdere de vreme.

Procentul poate părea mic, dar el reprezintă doar opinia celor care au avut curajul sa spună acest lucru fără ocolișuri. Un procent mai mare, de 38%, au recunoscut că în timpul ședințelor preferă să viseze cu ochii deschiși.

Există si oameni pentru care ședințele nu reprezintă o pierdere de vreme, dar din simplul motiv că pot lucra în timp ce șefii își expun ideile la alte proiecte (30%). Alții profita de fereastra în program pentru a sta pe internet (21%), pe când 18% preferă ca în timpul ședințelor să se gândească la concediu.

Motivele pentru care angajații privesc ședințele în acest mod sunt puse pe seama mai multor factori, cel mai important dintre ele fiind numărul de ședințe care crește în cadrul unei companii de la an la an. În plus față de numărul mai mare de ședințe, durata acestora tinde să crească si ea.

Aceasta realitate vine întrucâtva în contra naturii. Având in vedere numeroasele metode de comunicare moderne, angajații nu înțeleg de ce este nevoie să se oprească din lucru, să se adune într-o încăpere si să ajungă să discute despre subiecte care nu aveau legătură cu motivul adunării, când toate informările se puteau face într-un alt mod.

Fara categorie

Daniel P.