Șefii, dăunători locului de muncă

24.07.2017
Șefii, dăunători locului de muncă

Un studiu gigant efectuat de compania Comparably pe 20.000 de angajați din sectorul IT arată fără echivoc faptul că, cel puțin în sector, șefii nu sunt priviți cu ochi buni, ba mai mult, subalternii sunt de părere ca ar face o treabă mai bună decât superiorii lor.

O treime dintre cei care au participat la studiu sunt de părere ca felul de a fi al șefului dăunează nu numai relației cu angajații, ci culturii organizatorice ca întreg. Cei mai predispuși să facă acest lucru sunt șefii departamentelor administrative sau de dezvoltare a afacerilor.

Jumătate dintre participanții la studiu cred că liderii lor nu comunică suficient de bine cu angajații, iar aceasta ar fi principala trăsătură pe care aceștia ar trebui să o îmbunătățească. Asumarea răspunderii, onestitatea si etica sunt alte trăsături la care managerii ar trebui să mai lucreze.

Nemulțumiți de comportamentul șefilor lor, angajații sunt de părere că dacă rolurile ar fi inversate si ei ar fi la conducere, ar face o treabă mai bună. Este cazul unei treimi dintre cei are au răspuns întrebărilor celor de la Comparably, mai predispuși la a simți în acest fel fiind cei din departamentele de dezvoltare a afacerii si juridic.

Echilibru Evaluează compania

Daniel P.