Serviciile de recrutare plătite de companii dau greș în peste o treime din cazuri

12.07.2017

Externalizarea proceselor de recrutare către companii specializate, o modalitate de vânătoare de talente din ce în ce mai folosită, nu este întotdeauna o soluție bună pentru rezolvarea problemelor de personal, arată un studiu efectuat de Orion Talent.

Studiul, la care au participat 119 companii care folosesc astfel de servicii de recrutare, a arătat faptul ca 35 % dintre acestea nu sunt mulțumite de calitatea oamenilor pe care îi angajează cu ajutorul specialiștilor în recrutare.

Deși în general aceste servicii sunt suficiente pentru a satisface necesarul cantitativ de personal, calitatea lor nu este întotdeauna cea dorită. Mai mult, principalul obiectiv pentru care s-a făcut externalizarea, adică reducerea costurilor, nu este îndeplinit.

Chiar si așa, 47 % dintre companii sunt dispuse să le acorde partenerilor de resurse umane până la trei luni pentru a aduce rezultatele dorite. În același timp, 40% spun ca vor încheia colaborarea din cauza absenței rezultatelor scontate.

Companiile ar trebui sa acorde atenție sporită colaborării cu firmele de recrutare, să stabilească de la început obiectivele si preturile pentru a beneficia de aportul de personal care întrunește criteriile calitative,” spune Cory Kruse, președintele Orion.

Iar furnizorii de astfel de servicii ar trebui să știe că dacă asigura angajați de calitate vor avea un impact major asupra clienților lor.

Workforce planning

Daniel P.