Sfaturi legate de carieră de la 10 oameni de succes

11.07.2017
Sfaturi legate de carieră de la 10 oameni de succes

Sunt, in marea lor majoritate, tineri, sau cel puțin au fost in momentul in care au făcut avere extrem de repede. Ajunși pe culmile succesului, oamenii de acest fel simt nevoia să împărtășească din secretele care le-au adus succesul, aruncând în stânga si în dreapta cu sfaturi si idei de multe ori atât de abstracte si de greu de pus in practica încât, dacă rolurile ar fi inversate, nici ei nu ar ști ce sa facă cu ele.

In general la undelucram preferam sfaturi ceva mai ușor de pus in practica decât aceste imbolduri comportamental-motivaționale. Suntem convinși însă că printre voi se află oameni capabili să transpună în fapte aceste imbolduri.

Tocmai de aceea va prezentăm mai jos 10 idei ale unor persoane de succes, financiar cel puțin, care vă pot duce pe culmile succesului mai repede decât ați visa, așa cum au fost ele adunate de colegii de la Business Insider.

1. Bill Gates (fondator Microsoft) – nu te complica. Fă ceea ce știi să faci bine, apoi repetă modelul.

2. J.K. Rowling (autoarea seriei Harry Potter )– acceptă eșecul. Din eșec se poate naște succesul.

3. Steve Jobs (fondator Apple) – nu-ți urma doar o pasiune, ci pasiunea care poate schimba lumea.

4. Arianna Huffington (fondator Huffington Post) – nu munci prea mult. Vei obosi mai repede si degeaba.

5. Deepak Chopra (medic) – acceptă incertitudinile.

6. Mark Zuckerberg (fondator Facebook)  – nu e de ajuns să îți găsești rostul in viață, ci să poți da sens altor vieți.

7. Richard Branson (fondator Virgin) – nu regretă acțiunile trecute, mergi mai departe.

8. Eric Schmidt (președinte Google) – spuneți „da” mai multor lucruri.

9. Stewart Butterfield (fondator Flickr) – experimentați mai mult

10. John Chen (CEO Blackberry) – nu îți da foarte multă importanță.