Sfaturile Microsoft pentru angajați privitor la ransomware-ul WannaCry

16.05.2017
Sfaturile Microsoft pentru angajați privitor la ransomware-ul WannaCry

De patru zile sistemele informatice ale planetei se află în fața unui atac cibernetic fără precedent. Începând de vineri, un număr estimat de 150.000 de calculatoare din peste 100 de țări  (aceste cifre sunt revizuite constant) au fost infectate de virusul cunoscut sub numele de WannaCry.

Într-un efort de a limita răspândirea ransomware-ului, care s-a îndreptat cu predilecție către sistemele companiilor sau instituțiilor publice, Microsoft a dat publicității un mic ghid al angajatului care nu dorește să fie responsabil de închiderea temporară a activității în compania în care lucrează sau, mai rău, de pierderea datelor acesteia.

1. Asigurați-vă ca aveți un firewall activ. Este recomandată, pentru cunoscători, închiderea porturilor 139 si 445.

2. Deconectați calculatorul de la Internet si faceți un back-up al datelor importante pe un hard drive extern sau pe un stick.

3. Deconectați hard-ul extern după copierea fișierelor.

4. Reconectați calculatorul la Internet și rulați Windows Update pentru a instala patch-ul Microsoft Security MS17-010. Faceți acest lucru inclusiv pentru laptopurile companiei.

„Acest atac ne reamintește că esențial pentru tehnologia informației este ca toți să fim responsabili si să menținem sistemele  actualizate la zi”, spune președintele Microsoft Brad Smith. „Fiecare manager ar trebui să încurajeze acest comportament.”

Multe dintre companiile afectate de ransomware nu își actualizează calculatoarele pentru că majoritatea acestor modificări interferează cu funcționarea programelor proprii.

Fara categorie