Skill-uri transferabile și cum te pot ajuta

25.05.2023
Skill-uri transferabile și cum te pot ajuta

Skill-urile transferabile sunt abilitățile pe care le dobândești într-un anumit domeniu, dar care pot fi aplicate și în alte domenii. Acestea pot fi extrem de valoroase în creșterea carierei, îți permit să îți adaptezi abilitățile și să îți construiești un portofoliu diversificat de competențe ce poate să fie folosit în orice industrie.

După cum menționam, skill-urile transferabile sunt abilitățile pe care le ai într-un anumit domeniu, dar care pot fi aplicate și în alte domenii. Sunt adesea cunoscute sub numele de „abilități soft", precum comunicarea, rezolvarea de probleme, lucrul în echipă, creativitatea, leadership, adaptabilitatea ca să dăm câteva exemple. Aceste abilități sunt utile în orice domeniu, se pot transfera către alte industrii, iar dezvoltarea lor poate fi benefică pentru a-ți îmbunătăți cariera.

Cum pot acestea să fie îmbunătățite?

- Începe prin a identifica abilitățile pe care le ai deja și care pot fi aplicate în alte domenii. Fă o listă a acestora, gândește-te la modul în care le-ai putea folosi în alte domenii și încearcă să le integrezi, cu ajutorul unui CV spre exemplu, în cadrul unui profil profesional sau chiar în diferite interviuri;

- Învață abilități noi. Dezvoltarea skill-urilor transferabile poate fi atinsă și prin învățarea de abilități noi. Acestea pot fi aplicate într-o varietate de domenii și îți pot îmbunătăți cariera;

- Ia parte la proiecte transfuncționale. Implicarea în proiecte la care participă mai multe departamente îți poate permite să aplici abilități transferabile și totodată să înveți abilități noi. Poți participa la un proiect care dezvoltă strategii de marketing spre exemplu, care ajută la creșterea încrederii în abilități de comunicare și îmbunătățirea acestora, sau la proiecte de analiză a datelor, care ajută exact abilitatea analitică;

- Fii deschis la noi oportunități. Acestea îți permit să îți aplici abilitățile transferabile. Se poate încerca totodată preluarea unor noi sarcini la locul de muncă sau explorarea unui posibil nou rol în cadrul companiei, care să ajute la dezvoltarea skill-urilor transferabile și deprinderea de noi abilități.

- Este important să nu uităm de aceste abilități transferabile și să le folosim la orice loc de muncă. Indiferent de industria în care activăm, aceste abilități sunt importante pentru a crea o bază sustenabilă și pentru a putea crește ca profesioniști. Putem să le integrăm rapid într-un profil profesional, CV, interviuri, viitoare oportunități și le putem dezvolta continuu în paralel cu noi abilități care, la rândul lor, devin asset-uri ce se pot transfera către alte domenii.

Piața muncii Planificare carieră Comportamentul uman Motivație și vocație

Alin Banță