Start Up Nation începe pe 15 iunie

10.06.2017
Start Up Nation începe pe 15 iunie

Pe măsură ce lansarea oficială a programului Start Up Nation se apropie, respponsabilii de proiect fac ultimele retuşuri şi reglări pentru a permite un debut bun pentru iniţiativa de la care se aşteaptă un succes răsunător.

De vineri şi până duminică cei care sunt interesaţi să aplice pentru finanţare pentru afaceri prin Start Up Nation se pot juca pe platforma test a proiectului, pentru a vedea cum se poate face o inscriere corectă. Debutul oficial al programului va avea loc pe data de 15 iunie.

Potrivit guvernului, fiecare afacere nouă începută în acest an poate beneficia de finanţări de maxim 200.000 de lei. Pentru a se putea înscrie în program, cei care aplică trebuie să fi înființat o societate comercială după data de 30 ianuarie 2017 și să fi creat cel puțin un loc de muncă pe care să îl mențină pentru o perioadă de cel puțin doi ani.

"Vrem ca tinerii să se implice, să-și facă firme, să dezvolte afaceri. Prin acest program îi sprijinim cu finanțarea nerambursabilă de până la 200.000 lei, pe proiect, și sunt convins că în scurt timp vom constata cu toții beneficiile, inclusiv în privința acelor tineri care doreau să plece din țară și cărora acest program le oferă opțiunea și sprijinul de a începe o afacere în România," a declarat într-un comunicat Adrian-Marius Dobre, purtătorul de cuvânt al PSD.

Fara categorie