Statul oferă finanțare companiilor care creează locuri de muncă

13.06.2017
Statul oferă finanțare companiilor care creează locuri de muncă

Firmele care își dezvoltă afacerea și creează cel puțin 10 locuri noi de munca pot primi din partea statului ajutor financiar pentru investiții, ca urmare a deschiderii sesiunii de depunere de dosare in cadrul programului de dezvoltare regională.

Bugetul pentru aceste investiții este de 106 milioane de lei, bani care vor fi acordați atât companiilor mari cât si IMM-urilor. Pentru a putea beneficia de ajutor, firmele trebuie să păstreze locurile de muncă nou create pentru o perioadă de cinci ani dacă este considerată companie mare sau trei ani dacă este IMM.

De asemenea, cei interesați trebuie să angajeze minim trei lucrători defavorizați și sa nu mute locația care a făcut obiectul investiției într-o regiune in care ajutorul de stat este mai mic decât cel acordat deja.

Cererile de finanțare se pot depune începând de pe 12 până pe 23 iunie, cu confirmare de primire la registratura Ministerului Finanțelor Publice. Firmele care vor trece de prima etapă de evaluare vor primi răspunsul final in maxim 30 de zile de la startul celei de-a doua etape.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Planificare carieră Găsește-ți job Workforce planning