Studiile postuniversitare ar putea fi considerate vechime în muncă

18.07.2017
Studiile postuniversitare ar putea fi considerate vechime în muncă

Un proiect de lege depus săptămâna trecută în Senat prevede includerea anilor petrecuți de studenți în programe de master, doctorat, sau orice alt fel de studii postuniversitare în calcularea stagiului de cotizație la sistemul de pensii.

Potrivit proiectului, includerea acestor studii în stagiile de cotizație este menită să recompenseze si munca intelectuală, după cum declară inițiatorii proiectului potrivit news.ro. Mai exact, se urmărește ca nu numai studiile la învățământul universitar de zisă fie incluse în stagiul de cotizație, ci toate perioadele de studiu, indiferent de numărul de ani sau instituțiile absolvite de o persoană.

În prezent, legea permite celor care au absolvit cursurile mai multor unități de învățământ să aleagă care dintre perioade doresc sa fie considerate ca perioadă de cotizație la sistemul de pensii.

Potrivit sursei, care citează elemente cuprinse in proiect, „în România munca intelectuală nu este recompensată suficient, în timp ce munca fizică se contabilizata prin diferite acte normative ca si vechime in activitate.”

„In același timp pentru a demonstra sustenabilitatea muncii intelectuale sunt necesare tot felul de documente, dovezi si chiar justificarea unor interpretări ale celor care nu înțeleg surmenajul psihico-intelectual.”

Planificare carieră Legislative

Daniel P.