Suedezii vor învăța programare incă din clasa întâi

16.05.2017
Suedezii vor învăța programare incă din clasa întâi

Suedia este pe cale să devină prima țară din lume care introduce programarea ca materie de studiu încă de la clasa întâi, mai întâi ca parte a matematicii. Începând cu anul școlar 2018, copii suedezilor vor deveni cei mai tineri informaticieni ai planetei.

Ideea de a introduce programarea ca obiect de studiu este în discuție de mai mulți ani in Suedia, fiind puternic susținută companiile din domeniul privat, care doresc mână de lucru foarte bine pregătită in următorii zeci de ani.

„Avem nevoie de mai mulți programatori, e o deprindere care va fi tot mai cerută de slujbele viitorului” spune ministrul educației suedez, Gustav Fridolin potrivit Business Insider. „Mai mult, cu toții suntem influențați de acest domeniu într-o măsură mai mică sau mai mare.”

Pe lângă programare, în programa școlară suedeză vor fi introduse și așa numitele materii STEM (știință, tehnologie, inginerie si matematică). Copii vor fi de asemenea instruiți cum să diferențieze între știrile reale și cele fabricate din mediul online.

Prin comparație, singurul contact pe care elevii români îl au cu lumea digitală prin mijlocirea școlii sunt manualele digitale introduse la clasele de ciclu primar în urmă cu patru ani. Ele nu sunt altceva decât variantele digitale ale manualelor tipărite, iar multe școli nu le folosesc pentru ca nu au tehnologia necesară pentru acest lucru.

Fara categorie