Turiștii străini au cheltuit peste 2.300 de lei de persoană în trimestrul 1

19.06.2017
Turiștii străini au cheltuit peste 2.300 de lei de persoană în trimestrul 1

Prima parte a anului, care în mod tradițional nu este considerată o perioadă de vârf în turismul românesc, a atras totuși 446.000 de turiști străini, care în total au cheltuit în diversele zone ale României un total de 1.030 milioane de lei.

Acest lucru înseamnă că fiecare turist străin a cheltuit în medie 2.311 lei de persoană. Institutul Național de Statistică (INS) spune că principalele motive pentru care străinii au intrat în țară anul acesta sunt călătoriile de afaceri, participarea la congrese, conferințe, târguri și expoziții.

Ca urmare, mare parte a banilor cheltuiți la noi, peste 66 %, au fost cheltuiți de cei care au sosit în țară în scop de afaceri. Mare parte a acestor bani au reprezentat cheltuielile pentru cazare. Doar 34 % dintre străni ne-au traversat granițele în scopuri personale.

Este de așteptat ca la următoarea raportare pe care INS o va face privitor la turiștii străini, cea referitoare la trimestrul 2, să arate atât o creștere a numărului de turiști străini cât și schimbarea motivului călătoriei din afaceri în turism.

Potrivit datelor operatorilor din turism, în primele patru luni ale anului s-a înregistrat o creștere de 11 % a numărului de turiști cazați comparativ cu datele anului 2016.

Spune şi tu comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă. Adauga salariu >>

Fara categorie

Daniel Pătrașcu