Un roman aplica, in medie, la 8 joburi. Profilul celor aflati in cautarea unui loc de munca

27.05.2013

Majoritatea persoanelor care isi cauta activ un loc de munca sunt deopotriva femei si barbati, cu varste cuprinse intre 21 si 30 de ani. Majoritatea au 3 ani de experienta de lucru si aplica, in medie, la 8 locuri de munca, potrivit datelor furnizate de site-ul de recrutare eJobs.

Datele mai arata ca cei mai multi candidati (68%) au studii superioare, cunosc limba engleza (95%), locuiesc in mediul urban si nu dispun de venituri salariale.

In plus, peste 50% dintre acestia au cumulat peste 3 ani de experienta de lucru, 10% dintre acestia atingand nivelul de calificare de peste 5 ani de activitate intr-un domeniu.

Un candidat vizeaza, in medie, 8 locuri de munca

Cei mai multi dintre cei care si-au cautat de lucru la targul de cariera eJobs EXPO au aplicat, in medie, pentru 8 locuri de munca, vizand joburile disponibile la marii retaileri care comercializeaza bunuri de larg consum, prestatorii de servicii de curierat, marile lanturi hoteliere.

In cele doua zile ale targului, candidatii prezenti la eJobs EXPO au aplicat, in medie, pentru 8 locuri de munca.

In topul companiilor care au inregistrat intre 1000 si 3000 de CV-uri se numara: agentiile de recrutare, marii retaileri care comercializeaza bunuri de larg consum, prestatorii de servicii de curierat, marile lanturi hoteliere, companiile care actioneaza in industria de bet&gaming, producatorii de bunuri de larg consum si de folosinta indelungata, lanturile farmaceutice, dar si angajatori care actioneaza in zona IT si call center.

Candidatii aflati in cautarea unui loc de munca nu pun banii pe primul loc

Intre cele mai importante aspecte de care tin cont candidatii aflati in cautarea unui loc de munca se numara: atmosfera de lucru in cadrul companiei (97%), calitatea colaborarii cu seful direct (96%) si provocarile profesionale (94%).

"Surprinzator, abia a sasea si respectiv a saptea mentiune, in topul criteriilor de care tin cont angajatii in alegerea companiilor pentru care vor sa lucreze, o reprezinta siguranta locului de munca si pachetul salarial oferit de catre acestea2, spun reprezentantii eJobs.

Mediul online, printre sursele principale de cautare a unui loc de munca

Atunci cand este vorba de cautarea unui loc de munca, majoritatea candidatilor folosesc internetul si apeleaza, in 71% din cazuri, la ejobs.ro.

Infiintat in 1999, eJobs.ro are peste 2.500.000 de CV-uri active in baza sa de date si campanii de recrutare derulate pentru peste 200.000 de companii nationale si multinationale.

Datele au fost stranse la cea de-a doua editie a eJobs EXPO, cel mai mare Targ de Joburi si Cariera din Romania.

Creare profil candidat Găsește-ți job

www.realitatea.net

HaiMi

24.06.2014

Mihai , cred ca nu stii ce scrii. Daca tu aplici la 30 de joburi pe zi inseamna ca fie esti un superman bun la toate (inclusiv spart lemne sau programare) fie nu stii ce vrei. Asa ca statistica ta e o prostie demontabila din 2 miscari.

Si da , pentru mine nu conteaza banii. Am refuzat oferte de la firme care imi ofereau cu 500 de euro mai mult pentru simplu motiv ca nu mi-a placut mediul de la ei. Tare nu?

Mihai

08.07.2013

:) dragut... nu am nici o treaba cu bestjobs si nu am acces la statistici reale si independente, dar eu cred ca bestjobs are cam 80% din piata, iar ejobs maxim 10% ... doar o parere.
Alta informatie eronata: "Un roman aplica, in medie, la 8 joburi." Pe bune ???????????????
Trebuie mentionat clar in titlu ca doar in cele 2 zile organizate de ejobs la acel targ.
Un roman sau orice alta natie, candideaza si la 30 de job-uri pe zi atunci cand cauta...

"Candidatii aflati in cautarea unui loc de munca nu pun banii pe primul loc"
Serios ?????????? :))) OK ejobs - romanii sunt prosti - hai, asteptam locuri de munca cu salariu minim pe ecomonie ... :))) Ok, daca e prea mare - poate gasim o solutie...

gigi

08.07.2013

Daca va uitati cu atentie cam 50% din firmele cu locuri vacante in piata muncii nu reusesc sa isi gaseasca Angajati (au cam aceleasi posturi rebotezate periodic). Oare de ce? Exploatare in general peste limita suportabilului si salarizare de mizerie. Cei care fortati de situatie se angajeaza nu rezista mai mult de 3-4 luni. Deci atentie mare unde aplicati.

iasi

06.07.2013

care joburi frate, alea care exista totusi sunt fie tepe fie cauta sclavi :|