Un sfert dintre angajați nu cunosc numele șefului lor

03.05.2017
Un sfert dintre angajați nu cunosc numele șefului lor

Sursa foto: Betanews.com

Un număr relativ mare de angajați nu numai că nu cunosc numele celui care conduce compania unde lucrează, dar nici măcar nu ar fi în stare să îl recunoască dacă s-ar întâlni cu acesta față în față.

Potrivit unui studiu efectuat de compania de comunicare APPrise Mobile, 23 % dintre angajații americani nu cunosc numele șefului lor, iar 32 % nici măcar nu știu cum arată.. Cel puțin așa se prezintă situația pe piața de muncă americană în cazul companiilor cu mai mult de 500 de angajați. 1.000 de persoane au fost intervievate pentru realizarea studiului.

Fenomenul este pus pe seama faptului că de multe ori sediul companiilor nu se află în același incintă unde angajatul își desfășoară activitatea. Deși aceasta poate fi cauza când vine vorba de incapacitatea de a recunoaște pe cel care conduce compania, nu este însă o scuză a faptului că un angajat nu știe numele șefului său.

„CEO-ul este cel care dă tonul și setează standardul organizației sale, a strategiilor de comunicare,” spune Jeff Corbin, CEO APPrise Mobile. „Succesul unei companii nu se poate baza doar pe vânzări și target-uri. Este de asemenea foarte important să te asiguri că cei responsabili de îndeplinirea țelurilor conducerii, adică angajații, înțeleg scopul muncii depuse de ei.”

Conform autorilor studiului, situația aceasta provoacă o lipsă de comunicare internă care duce la pierderi financiare foarte mari pentru companiile americane.

Echilibru