Vara este un foarte bun moment sa-ti cauti job

12.07.2018
Vara este un foarte bun moment sa-ti cauti job

Contrar tuturor parerilor, in timpul verii, recrutorii si hiring manageri isi continua cautarile, iar companiile nu-si suspenda operatiunile de angajare.

Nu va lasati inselati de linistea din birouri, de faptul ca multi colegi sunt plecati in vacanta sau ca sefii nu-si mai fac aparitia atat de des. Din aceste motive, la care se pot adauga si multe altele - reale sau nu - foarte multi cred ca vara nu este „intelept” sa-ti cauti un job, crezand ca societatile, indiferent de marimea lor, si-au sistat angajarile.

Nu este deloc asa. Dinamica pietei fortei de munca, iar Romania nu face exceptie, impune departamentelor de HR sa-si intensifice eforturile de recrutare si angajare inclusiv pe timpul verii. Puteti spune ca in unele cazuri, chiar daca se fac angajari durata este foarte mare. Aceasta situatie (ne referim la durata) o intalnim numai pentru job-urile care au un anumit ciclu de parcurs in verificarea si testarea candidatului.

Trebuie sa aveti in vedere ca lipsa fortei de munca preseaza asupra angajatorilor si ca acestia, la randul lor, solicita departamentului specializat sa faca angajari indiferent de o anumita perioada a anului. Contrar tuturor parerilor voastre - „Vara este un timp foarte bun pentru angajare”, ne spun specialistii. Mitul legat de o vacanta a angajarilor pe timpul verii nu mai sta in picioare. Exista cateva motive serioase care ar trebui sa va determine sa nu incetati sa cautati (pe timpul verii) un nou job.

1.    Competitia este cu mult redusa

Majoritatea oamenilor au aceeasi opinie ca voi: „Cine mai angajeaza vara?” Din acest motiv foarte putini aplica pentru pozitiile anuntate, iar CV-urile trimise sunt cu mult mai putine.

Nu trebuie sa faci calcule matematice riguroase pentru a sesiza oportunitate unei sanse pe care nu o ai in timpul anului. Cel mai puternic argument este dat de analiza pe plan international a angajarilor efectuate intr-o anumita perioada anului. Astfel, datele oferite de analiza angajarilor din ultimii 10 ani au aratat ca cea mai slaba luna este decembrie, iar cea mai buna este iunie. Ori iunie este luna cand debuteaza oficial vara.

Pe scurt, inainte de iunie, reactualizati CV-ul, corectati scrisoarea de intentie si, in timp ce ceilalti se gandesc doar la a planifica vacantele, voi faceti urmatoarea mutare pentru schimbarea carierei voastre.

Regula nr. 1: Vara nu se ia pauza la angajari.

2.    Hiring manageri sunt cu mult mai putin ocupati

Chiar daca unii sunt in vacanta, puteti verifica acest lucru trimitand cateva email-uri, totusi, cei care se afla la birou numai sunt asaltati cu sute de CV-uri. Au ceva mai mult timp, putand sa acorde o atentie mai mare selectarii candidatilor.

Profitati de perioada verii cand intalnirea cu un hiring manager se poate realiza mult mai usor si chiar mai rapid, fata de perioadele cand se apropie sfarsitul de an si sunt ei insisi evaluati pentru proiectele pe care le-au avut in lucru.

Timpul disponibil pe care il are un hiring manager acum este in favoarea voastra. El se poate ocupa de gasirea unui candidat pentru fiecare pozitie pe care o are libera. Evident ca sansele voastre cresc mult mai mult, existand posibilitatea chiar sa se revina (exista timpul fizic necesar) asupra unui candidat.

Regula nr. 2: Vara ofera mai mult timp hiring managerilor, profitati de acest lucru.

3.    Vara puteti obtine mai usor o zi libera

Toti stim ca in cursul anului este foarte greu sa obtii timpul necesar pentru a te prezenta la un interviu fara sa trezesti banuieli sau alteori, mai grav, sa fii sanctionat. In timpul verii sefii sunt mai ingaduitori si numai solicita zeci de explicatii referitoare la ce va trebuie ziua libera. Nu se mai arata cartonasul rosu.

Este mult mai usor sa obtii timpul necesar pentru a merge la un interviu, chiar si la mijlocul saptamanii, fara sa trezesti suspiciuni. Nu va fi nevoie sa mai spui o multime de minciuni sau sa invoci, asa cum se intampla in cursul anului, necesitatea de a merge la dentist, unde aveai programare de acum trei saptamani.

Regula nr. 3: Numai vara poti obtine o zi libera mult mai usor.

4.    Contactele de pe platformele de recrutare sunt mult mai disponibile sa te intalneasca

Intanirile informale, pentru interviuri informale, se realizeaza mult mai usor la o cafea, vara. In acest sens, trebuie sa fiti foarte activi pe retelele de socializare pentru a fructifica fiecare oportunitate legata de cautarea unui job.

Daca ati studiat cat de cat comportamentul uman, ati observat ca oamenii, mai ales vara, sunt dispusi sa-si paraseasca biroul imediat. Este un adevar de necontestat ca toata lumea cauta o scuza sa plece, sa iasa afara din cladire, cu atat mai mult in august, cand datorita caldurii totul se desfasoara foarte incet.

Profitand de acest context iti poti face noi cunostinte sau te poti intalni cu vechii colegi, care lucreaza intr-un domeniu unde ai dori sa obtii un post. Sunt oportunitati pe care nu trebuie sa le ratati - noi cunostinte, noi contacte. Ginditi in perspectiva. Poate nu va angajati chiar atunci, dar intr-un viitor nu prea indepartat o asemenea cunostinta va poate face o recomandare.

Regula nr. 4: Contactele si intalnirile sunt mult mai usor de realizat vara

Pana acum majoritatea se raporta la vara ca o perioada „moarta” pentru angajari. Mai ganditi-va la acest lucru, avand ca sistem de referinta argumentele prezentate in acest material.

Nu uitati ca tendinta generala pe piata muncii este gasirea de talente. Credeti ca un hiring manager, caruia i se ofera timpul necesar, asa cum stau lucrurile vara, va astepta pana in toamna daca a gasit omul potrivit si are posibilitate sa-l angajeze?

Regula finala: Nu va opriti din cautarea unui nou job, chiar daca este vara.

Editorial Planificare carieră Găsește-ți job Oportunități joburi