Vechimea în muncă se poate cumpăra până la 31 decembrie 2017

26.04.2017
Vechimea în muncă se poate cumpăra până la 31 decembrie 2017

Sursa foto: Occidentul-romanesc.com

Persoanele care încă nu au împlinit vărsta de pensionare dar sunt nevoite să își plătească retroactiv contribuțiile la asigurările sociale pentru perioadele în care nu au fost asigurați au primit răgaz până la 31 decembrie 2017 sa facă acest lucru.

Guvernul a decis prelungirea termenului stabilit inițial pentru 27 aprilie 2017 pentru a le da ocazia celor care nu au putut să intre în sistemul public de pensii să adere, ideea pornind de la mai multe solicitări primite din partea românilor care lucrează atât în țară cât și în străinătate.

Conform Manager.ro, plata retroactivă poate fi făcută fie într-o singură tranșă, fie eșalonat, cu condiția ca ultima plată să fie făcută pâna la sfârșitul acestui an. Cei care doresc să facă acest lucru pot să plătească echivalentul contribuției pe maximum cinci ani retroactiv.

Până la începutul acestei luni, Casa Națională de Pensii a raportat că peste 13.000 de persoane au încheiat contracte de asigurări retroactive, valoarea acestora situându-se în jurul valorii de 79 milioane de lei.

Nu pot beneficia de hotărârea Guvernului persoanele care au ieșit deja la pensie sau mai au mai puțin de doi ani până la pensionare. De asemenea, nu pot încheia contracte cei ai căror angajatori nu au virat contribuțiile la sistemul de pensii.

Fara categorie