Yahoo va concedia peste 2.000 de angajați după preluarea de către Verizon

13.06.2017
Yahoo va concedia peste 2.000 de angajați după preluarea de către Verizon

La aproape un an de la anunțarea tranzacției gigant de 4.5 miliarde de dolari dintre Verizon si Yahoo, încep sa apară primele informații legate de planurile pe care cumpărătorul le are cu noua sa achiziție.

Potrivit CNN, care citează surse apropiate negocierilor dintre cele două companii, finalizarea tranzacției ar urma să aibă loc marți, după ce joia trecută acționarii Yahoo au aprobat termenii înțelegerii.

După achiziție, Yahoo se va uni cu AOL sub umbrela Verizon și vor forma împreună o nouă companie numită Oath. Reorganizarea și restructurarea Yahoo va duce potrivit surselor CNN la concedierea a aproximativ 15 % dintre forța de muncă, respectiv aproximativ 2.100 de persoane la nivel global.

Printre cei care nu se vor mai regăsi pe ștatele companiei după preluarea de către Verizon se află si actuala conducătoare a Yahoo, Marissa Mayer. Oath va fi preluat de actualul șef al AOL, Tim Armstrong.

Yahoo este de multa vreme in cădere liberă, serviciul său principal, cel de mesagerie electronică, fiind depășit ca preferințe a noilor utilizatori de către Gmail. Compania dispune însă de o baza de date uriașă care i-a permis vânzarea pe o sumă mare.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Fara categorie