Ofiter Bancar - custodie instrumente financiare - Directia Operatiuni - CEC Bank
Aplică

Ofiter Bancar - custodie instrumente financiare - Directia Operatiuni

Publicat 01.04.2024 | Expiră 01.05.2024
Aplică

Descriere job

Misiunea ta:   asiguri gestionarea corespunzătoare a activității post-tranzacționare și custodie a instrumentelor financiare.

Ce vei face în acest rol?

• Asiguri activitatea de post-tranzacționare și custodia portofoliului de instrumente financiare deținute de clienții bancari și nebancari: decontare tranzacții, efectuare gajuri, transferuri de portofoliu, reconcilieri și înregistrări contabile aferente;
  • Verifici reținerea comisioanelor datorate Băncii;
  • Verifici efectuarea plăților de cupon și a rambursărilor la scadență în conturile curente ale clienților;
  • Efectuezi transmiterea lunară a raportărilor privind activitatea Băncii cu instrumente financiare la BNR și Fondul de Compensare a Investitorilor;
  • Verifici și inregistrezi încasarea sumelor din vânzarea obligațiunilor emise de Bancă;
  • Calculezi și înregistrezi lunar dobânda acumulată pentru obligațiunile emise de Bancă;
  • Efectuezi plățile de cupon și a principalului la scadențe către agentul de plată al Băncii și efectuezi înregistrările contabile aferente;
  • Urmărești încasarea la scadență de la Agentul de plată prin Banca Custode a sumelor de cupon sau de principal aferente obligațiunilor emise de Bancă pentru clienții proprii;
  • Colaborezi cu departamentul IT pentru implementarea în sistemul informatic a calculului de amortizare a obligațiunilor emise de Bancă și înregistrarea contabilă aferentă;
  • Colaborezi cu departamentul IT pentru derularea proceselor post-tranzacționare și de custodie aferente instrumentelor financiare deținute de clienții bancari și nebancari;
  • Procesezi și decontezi ordinele de plată ce rezultă din activități cu Contrapartea Centrală

Dacă știi despre tine că ai:

• Studii superioare finalizate – de preferat economice;
  • Minim 3 ani experiență profesională, din care minim 2 ani experiență relevantă într-un post similar;
  • Atestat SAFIR;
  • Cunoștințe foarte bune privind portofoliul de instrumente financiare și acțiunile privind procesele post-tranzacționare și custodie a acestora;
  • Capacitate de planificare și organizare a timpului, sarcinilor, activităților zilnice;
  • Acuratețe și atenție la detalii;
  • Responsabilitate, integritate, confidențialitate;
  • Cunoștințe avansate de operare PC (Microsoft 365); abilități de prelucrare date și elaborare rapoarte
  • Cunoștințe mediu - avansat de limba engleză.

Vino în echipa CEC Bank! Te așteaptă:

• Experiențe de învățare centrate pe acumularea de noi competențe;
  • Colegi deschiși și ambițioși, gata oricând să te ajute.

Dacă ți-am stârnit interesul, poți transmite CV-ul tău pe adresa de e-mail recrutare@cec.ro

CEC Bank

CEC Bank

33 anunțuri active

Oportunități de avansare

Pachet salarial

Timp la birou vs. timp liber

Management

Proceduri și valori

Criterii job

Angajat Medium level (2-5 Ani)
Tip job Full-time
Orașe Bucuresti