Senior Controlling Analyst, Bucuresti - CEC Bank

Aplică

Descriere job

Senior Controlling Analyst, Bucuresti

Misiunea ta:

Dezvoltarea activităților de controlling financiar, asigurând compatibilitatea pe termen lung cu obiectivele de afaceri și de risc, precum și standarde înalte în zona de raportare către management

Ce vei face în acest rol?

• Analizezi profitabilitatea produselor, centrelor de profit, sucursalelor și a clienților în vederea eficientizării alocării resurselor Băncii;
  • Construiești modele de previzionare a profitabilității și a solvabilității în diverse granularitati;
  • Monitorizezi și analizezi rezultatele financiare și prudențiale prin comparație cu perioada precedentă și cu bugetul anual;
  • Participi la întocmirea strategiei Băncii și a previziunilor periodice/ad hoc (business cases);
  • Contribui la construirea sistemului de informații pentru management (MIS) prin adoptarea eficace a instrumentelor de tip Business Intelligence, pentru a transforma funcția de controlling din furnizor de date brute (rapoarte, cifre) în furnizor de valoare adăugată (informatii, simulări, scenarii) ce permit conducerii Băncii să ia decizii de afaceri fundamentate, rapide și eficiente;
  • Analizezi și propui măsuri/ soluții de îmbunătățire a activității financiare, a proceselor financiare și de execuție bugetară

Dacă știi despre tine că ai:

• Studii economice superioare;
  • Minim 3 ani experienţă pe un post similar în industria financiar bancară sau minim 3 ani experiență în Big4 (clienți din industria financiar bancară, audit/ consultanță);
  • Cunoștințe solide de contabilitate și legislație financiar-contabilă (inclusiv noțiuni despre solvabilitate bancară);
  • Cunoştinţe avansate de Microsoft Excel (formule, funcții, pivot, etc) si Microsoft PowerPoint;
  • Abilități analitice, de sinteza și de rezolvare a problemelor;
  • Perseverență, proactivitate și orientare spre rezultate;
  • Atenție la detalii și capacitatea de a gestiona independent sarcini complexe;
  • Abilități foarte bune de comunicare și organizare a timpului;
  • Certificare ACCA/ CFA in desfăsurare/ obținută constituie un avantaj

Vino în echipa CEC Bank! Te așteaptă:

• O echipă orientată către clienți și pasionată de idei îndrăznețe;
  • Experiențe de învățare centrate pe acumularea de noi competențe;
  • Colegi veseli și ambițioși, gata oricând să te ajute.

Dacă ți-am stârnit interesul, poți transmite CV-ul tău pe adresa de e-mail recrutare@cec.ro

CEC Bank

CEC Bank

52 anunțuri active

Oportunități de avansare

Pachet salarial

Timp la birou vs. timp liber

Management

Proceduri și valori

Criterii job

Angajat Medium level (2-5 Ani)
Tip job Full-time
Orașe Bucuresti