Cemacon SA Cemacon SA
Cemacon SA

Cemacon SA

CEMACON – partener principal BATRA 2023

27.11.2023

Am fost onorați să fim parteneri ai Bienalei de Arhitectură Transilvania și în acest an, la ediția care a marchat 10 ani, ca o reconfirmare a angajamentului nostru pentru excelență și inovație. Respectăm impactul pe care arhitectura îl are în a contura realitatea în care trăim și ne bucurăm să îi putem susține spiritul creativ cu soluții practice și estetice.

BATRA 2023 a avut tema "(imp)ACT", pornind de la credinţa organizatorilor că arhitectura are puterea să schimbe lumea. Partea dificilă este conştientizarea modalităţii în care se poate produce această schimbare şi, mai ales, a felului în care această schimbare să fie în (spre) bine.

La această ediție aniversară, CEMACON și-a propus să creeze o colecție de portrete ale celor care, mai mult sau mai puțin, vor defini peisajul urban în care vom trăi. L-am avut alături pe unul dintre mai importanți fotografi din România: Anton Photography, listat de către faimoasa revistă Lurzer’s Archive în topul celor mai buni fotografi ai lumii în 2023.