Interbrands Orbico Interbrands Orbico
Interbrands Orbico

Interbrands Orbico

Toate actiunile noastre au in vedere obiectivul de a fi cu un pas inainte in domeniul sustenabilitatii

27.02.2024

Am luat decizia de a investi in acest sistem anul trecut, in contextul nou adoptatei Strategii de imbunatatire a scorului ESG al companiei noastre.

Sistemul are o capacitate de 400 kWp si va produce anual 500 MWh de energie verde, acoperind peste 60% din consumul total al cladirii. Panourile se desfasoara pe o suprafata de 3,500 mp din acoperisul cladirii, fiind instalate pe o structura speciala, fara perforare, pentru a nu afecta membrana acoperisului. Planificarea, obtinerea ofertelor, selectarea furnizorului, negocierile cu proprietarul cladirii au fost de durata – aproape 1 an de la luarea deiciziei pana la inceputul lucrarilor; instalarea propriu-zisa si punerea in functiune s-au realizat in aproximativ 1 luna.

In afara de contributia adusa in directia protejarii mediului inconjurator, proiectul de panouri fotovoltaice are si o ratiune economica – estimam ca vom recupera investitia in maximum 5 ani, ceea ce inseamna ca dupa aceasta perioada vom intra pe beneficiu net, adica intreaga energie produsa de sistemul fotovoltaic va fi cu adevarat gratuita – aproape 100.000 euro anual economie de cost (la pretul actual al energiei electrice).

Toate actiunile noastre prezente si viitoare au in vedere obiectivul de a fi cu un pas inainte in domeniul sustenabilitatii, de a atinge tinte si rezultate inainte ca acestea sa devina obligatorii. Este evident ca nu doar viitorul, ci chiar prezentul ne motiveaza (inainte de a ne obliga) sa actionam in acest sens.