TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Acceptarea și depășirea provocărilor, un proces ce ține de perspectivă și de acțiune

27.01.2022

Pentru a-l descrie pe Adi Seres, Talent Attraction Senior Analyst în România, nu ne ajunge un articol. Vrem să îl cunoaștem, dar cea mai bună întrebare nu este „Cine ești?” sau „Ce faci”, ci „Ce nu faci?”. Îți spun acest lucru, deoarece colegul nostru face o mulțime de lucruri. Nu numai că își face meseria excelent în fiecare zi, știind exact cum să găsească candidații potriviți pentru fiecare post, dar este și youtuber, cântăreț, un votant responsabil, un iubitor de natură, un unchi devotat și un voluntar în comunitatea sa locală.

„Să ieșim în natură aici este destul de ușor, deoarece suntem înconjurați de munți. Deci, puteți să faceți drumeții cu sau fără bicicletă. Mi-am descoperit pasiunea pentru natură când locuiam în Marea Britanie. Am fost impresionat de cât de mândri erau de dealurile lor și mi-am dat seama că în România avem acești munți impresionanți pe care nu i-am apreciat sau explorat pe deplin. Atunci m-am întors și am început să ies mai mult, să explorez, să fac videoclipuri pentru canalul meu de YouTube despre minunile României.”

Secretul lui de a face față oricărei provocări este perspectiva. El vede competițiile de alergare, evenimentele de ciclism și escaladarea munților drept metafore ale vieții, în care treci prin momente grele și te chinui să ajungi în vârf, dar odată ce ajungi acolo, nimic nu se compară cu sentimentul de satisfacție, finalizând provocarea și atingându-ți obiectivul.

„Aceeași satisfacție o întâlnesc și în procesul de recrutare. Uneori ne chinuim să găsim soluții pentru fiecare problemă, uneori avem nevoie de motivație, dar ne sprijinim unul pe celălalt, lucrăm în echipă și suntem capabili să atingem fiecare obiectiv. Odată ce angajez o persoană și o văd lucrând și reușind în cadrul companiei, atunci totul merită.