TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

TenarisSilcotub a găzduit cel de-al doilea eveniment dedicat decarbonizării: Decarbonization of the Supply Chain: Turning Ideas into Impact, la care au participat 60 de parteneri.

01.04.2024

A fost o ocazie în care s-au discutat inițiative de colaborare privind economia circulară, proiectarea durabilă a produselor, strategii de eficiență energetică și schimbări culturale.

Punând accentul pe minimizarea deșeurilor și maximizarea eficienței resurselor, au fost discutate abordări inovatoare în ceea ce privește dezvoltarea produselor și procesele de fabricație, cu o amprentă de CO2 mai mică. Aceste discuții nu numai că au evidențiat importanța materialelor și a metodelor de producție ecologice, dar au subliniat, de asemenea, beneficiile economice și de mediu ale adoptării circularității în activitatea noastră

Eficiența energetică a fost considerate ca un pilon al eforturilor de decarbonizare, detaliind strategiile practice de optimizare a utilizării energiei în procesul de producție și al lanțului de aprovizionare. De la implementarea soluțiilor de energie regenerabilă la îmbunătățirea eficienței operaționale, am demonstrat că reducerea amprentei de carbon poate aduce beneficii atât pe partea de costuri, cât și reziliență operațională.

Evenimentul a oferit, de asemenea, o platformă pentru furnizorii companiei să își prezinte proiectele și progresele înregistrate în domeniul decarbonizarii. Șase furnizori au luat cuvântul pentru a-și prezenta inițiativele, demonstrând puterea colaborării în promovarea schimbărilor durabile. Fiecare companie a subliniat eforturile colective și impactul tangibil al eforturilor noastre comune.

Sustenabilitatea implică și schimbări culturale, ceea ce este o provocare în sine, însă oamenii și organizațiile lucrează împreună pentru a schimba mentalitatea.

"În timp ce reflectăm la rezultatele acestui eveniment, suntem inspirați de implicarea colectivă și de determinarea partenerilor noștri în promovarea decarbonizării și a sustenabilității. Împreună, am pornit într-o călătorie transformatoare către un viitor mai verde și mai rezilient, în care sustenabilitatea nu este doar un obiectiv, ci un mod de viață.", a declarat Mihaela Popescu, Președinte pentru Europa de Est, Marea Nordului și Africa Subsahariană.

Mergând mai departe, compania își menține angajamentul de a-și atinge obiectivele privind reducerea emisiilor de CO2 și de a integra sustenabilitatea în toate operațiunile și lanțul de aprovizionare.