TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

La TenarisSilcotub, oamenii sunt pe primul loc!

31.03.2022

Sănătatea psihică și fizică a angajaților noștri este o prioritate pentru noi.

Am pus la dispoziția angajaților serviciile ATLAS, o platformă unde primești tips & tricks de wellbeing. Este o comunitate de peste 1.000 de medici și profesioniști licențiați în terapie și consiliere psiho-emoțională, unde îți poți găsi omul potrivit pentru nevoia ta, fie că este vorba de o problemă de sănătate despre care vrei să discuți online cu un medic, fie că este vorba despre o situație emoțională la locul de muncă căreia vrei să îi faci față.

În prima fază, colegii noștri au participat la seminarii de wellbeing, organizate de companie, în colaborare cu specialiști ai platformei ATLAS.

Otilia lucrează în departamentul de Logistică al TenarisSilcotub. A utilizat platforma încă din primele luni de la angajare. Primul workshop la care a participat a fost „Sleep training: ajutor, gândurile nu mă lasă să dorm”, susținut de către specialistul ATLAS. Datorită sfaturilor, și-a schimbat rutina de somn.

„În urma informațiilor primite în cadrul workshop-ului, am început să pun în aplicare această regulă de a nu folosi telefonul înainte de a mă pune la somn. Într-adevăr, somnul meu a devenit mult mai odihnitor, datorită faptului că adormeam având gândurile liniștite, nu mai exista acea agitație mentală pe care o primeam prin prisma rețelelor de socializare sau a articolelor de pe internet.”, povestește Otilia.

Nu doar interacțiunea cu un specialist este utilă. Platforma Atlas are teste care te ajută să realizezi și să identifici stadiul emoțional în care te afli.

„Secțiunea de teste este preferata mea, deoarece atunci când răspunzi la întrebări, lucrurile se pun cap la cap și rezultatul poate să te surprindă și realizezi că este timpul să faci ceva în privința aceasta.”, ne-a mărturisit Otilia.

Ionuț lucrează în departamentul de Tehnologie. A participat, alături de Otilia, în cadrul workshop-ului pe tema somnului. Acesta ne-a dezvăluit principalul beneficiu pe care i l-a adus participarea la seminar. „Am aflat o multitudine de obiceiuri dăunătoare somnului, pe care și eu le fac involuntar, fără a fi conștient de impactul pe termen lung pe care acestea îl au asupra sănătății mele. Am aflat ce tip de comportamente sociale ar trebui să aplic în timpul zilei pentru a nu mă suprasolicita din punct de vedere psihic.”

Ionuț a înțeles că este important ca, după o zi de muncă, să își facă timp pentru hobby-urile lui, pentru a se deconecta de grijile din timpul zilei.

„Am început să las tehnologia deoparte cu cel puțin o oră înainte de somn și să mă ocup cu altceva, una din pasiunile mele fiind desenul/schițele, pasiune exact pentru care spuneam înainte că “nu am timp destul”, a mărturisit Ionuț.

Vrei să afli mai multe despre cum este să fii angajat la noi? Urmărește-ne aici și pe paginile noastre de  Facebook și Instagram