TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

La TenarisSilcotub, voluntariatul este un stil de viață

13.05.2022

Implicarea în dezvoltarea comunităților în care compania TenarisSilcotub este prezentă, este o parte importantă a culturii noastre organizaționale.

Avem o agendă bogată de acțiuni de implicare în comunitate  în domenii precum educație, sănătate, mediu și cultură, iar angajații noștri sunt mereu dornici să ajute.

Aprilie a fost o lună plină pentru voluntarii noștri care s-au implicat în acțiuni ce susțin educația și protejarea mediului înconjurător.

Clasă în aer liber pentru elevii școlii Gimnaziale Mircea Vodă din Călărași

Colegii din Oțelăria de la Călărași și-au dedicat o zi de weekend pentru a oferi un cadou elevilor de la Școala Gimnazială Mircea Vodă: un foișor  în care să învețe și să se joace, un Loc al Bucuriei, o sală de clasă altfel. Foișorul a fost amenajat creativ, vopsit colorat și echipat cu băncuțe din lemn.

Mădălin, operator cuptor în oțelăria din Călărași „Am acceptat cu plăcere să vin la școala fiului meu și să ajut la acest proiect. Băiatul meu este foarte entuziasmat de această activitate. Este un lucru frumos și emoționant să  petreci în acest mod timp cu fiul tău. Mă bucură relația dintre Tenaris și Școala Gimnazială Mircea Vodă. Este un beneficiu pentru copii.”

Update la biblioteca școlii din comuna Cuza-Vodă

Am reușit să strângem 152 de cărți pentru biblioteca din cadrul școlii din comuna Cuza-Vodă. Peste 50 de colegi din Câmpina și București au contribuit la echiparea bibliotecii, din drag pentru cultură și grijă pentru noua generație.

Cristian, manager în departamentul de Sănătate și Siguranță în muncă. „Este plăcut să simt că pot participa cât de puțin la educația noii generații. Reprezentanții școlii au fost foarte bucuroși de inițiativă și ne-au mulțumit. Am primit, pentru TenarisSilcotub, titlul de „Donator de carte”, ne-a mărturisit Cristian.

Cu echipa de voluntari TenarisSilcotub se face primăvară – Acțiune de plantare în curtea fabricii din Zalău

30 de colegi voluntari au spus DA acțiunii de plantare a 350 conifere din familia Leylandii în curtea fabricii din Zalău. În felul acesta, am îmbinat socializarea și buna dispoziție cu impactul pozitiv asupra mediului înconjurător, beneficiul fiind de 7.300 kg de CO2 absorbit/ an.

Daniel, Analist Mediu și organizator al acestei acțiuni. “Primăvara natura renaște și am dorit și noi să contribuim puțin. De aceea am organizat această acțiune și ne bucurăm că atât de mulți colegi au dorit să își aducă aportul la protejarea mediului.”

Voluntariat, teambuilding, bună dispoziție și, la final, un loc vesel și plin de culoare care să invite elevii colegiului din Zalău la socializare. 25 de colegi au implicat direct în organizarea colțului TenarisSilcotub. S-au înarmat cu vopsea, europaleți, flori și alte materiale reciclabile și au construit un spațiu de socializare pentru elevi cu tablă de șah și mesaje inspiraționale.

Annamaria, departamentul Planning: „Activitatea este una de suflet pentru că este un prilej pentru noi să facem lucruri frumoase pentru comunitate și să se cunoaștem în afară mediului de lucru. Mă simt foarte bine când pot ajuta pe cineva. Este foarte bine că TenarisSilcotub are acest gen de inițiative. Ne-am dori ca și restul comunităților să fie așa unite și să contribuie și la binele celorlalți.”

Suntem un membru al comunității și ne implicăm constant pentru a îmbunătăți aspectele care contribuie la un viitor mai bun. La TenarisSilcotub îți oferim șansa să dai o mână de ajutor comunității din care faci parte și să aduci un plus lucrurilor care contează pentru tine.

Vrei să afli mai multe despre cum este să fii angajat la noi? Urmărește-ne aici și pe paginile noastre de  Facebook și Instagram