TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

O nouă investiție de 600.000 lei în educația tehnică

05.02.2024

TenarisSilcotub își continuă angajamentul de a investi în educația tehnică printr-un nou proiect de dotare a atelierului de mecanică al Colegiului Tehnic “Alesandru Papiu Ilarian” din Zalău, cu un strung cu comandă numerică de ultimă generație.

Noul proiect, în valoare totală de 600.000 de lei, clasează Colegiul Tehnic “Alesandru Papiu Ilarian” ca prima unitate de învățământ liceal din Sălaj care beneficiază de o asemenea investiție în scop educațional.

Echipamentul, identic cu cele utilizate azi în industrie, oferă elevilor și cadrelor didactice posibilitatea de a exersa abilitățile și cunoștințele dobândite teoretic în prelucrarea pieselor prin așchiere. Cu un simulator software educațional, permite simularea producției pieselor în mediul virtual, pregătind eficient procesul de producție, înainte de executarea acestuia. În plus, investiția include și formarea cadrelor didactice și un sistem virtual de vizualizare a proceselor de prelucrare care asistă procesul de învățare.

Educația tehnică este modelul nostru de progres pentru un viitor sustenabil, pe care îl construim împreună cu comunitățile din care suntem parte. Strategia noastră este de a împărtăși și dezvolta cultura industrială, transparența, îmbunătățirea continuă, inovația și lucrul în echipă. Educația este motorul transformării societății și este elementul fundamental pentru progres și mobilitate socială, de aceea continuăm să investim în educație și în liceele partenere”, a menționat Mihaela Popescu, Președinte TenarisSilcotub, în cadrul evenimentului de inaugurare a proiectului, care a avut loc pe 12 decembrie 2023.

Directorul Adjunct al Colegiului Tehnic “Alesandru Papiu Ilarian”, Maria Mada, a subliniat importanța acestui proiect pentru evoluția învățământului tehnic: „Dotarea atelierului nostru cu un strung cu comandă numerică este un pas semnificativ către îmbunătățirea experienței de învățare a elevilor noștri. Acest proiect deschide noi orizonturi pentru acești tineri, pregătindu-i mai bine pentru provocările meseriilor tehnice actuale și viitoare.”

De-a lungul ultimului deceniu, TenarisSilcotub a investit peste 4,7 milioane de lei în proiecte educaționale, consolidând învățământul tehnic în comunitățile din Zalău și Călărași. Această investiție continuă să alimenteze pregătirea viitoarelor generații de tehnicieni și ingineri, susținându-le dezvoltarea competențelor relevante pentru carierele lor.