TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Primul laborator multifuncțional la Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian Zalău

05.02.2024

În data de 25 octombrie, TenarisSilcotub a inaugurat laboratorul multifuncțional pentru elevii Colegiului Tehnic Alesandru Papiu Ilarian (API) din Zalău, județul Sălaj, în valoare de 400.000 de lei.

În colaborare cu unul din liceele noastre partenere, TenarisSilcotub a oficializat inaugurarea laboratorul multifuncțional, de la Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian. Acest laborator prima investiție concretă, de impact, realizată cu unul din liceele partenere TenarisSilcotub și reprezintă este o soluție integrată, menită să contribuie la dezvoltarea viitorilor tehnicieni și ingineri din comunitatea noastră.

La evenimentul de inaugurare a laboratorului multifuncțional au participat Mihaela Popescu, președintele TenarisSilcotub și Carmen Avramescu, Senior HR Director, Codruța Lăpădat, Manager Relații cu Comunitatea, Mirică Daniel și Păcurar Alina, Manageri IT, împreună cu reprezentanți ai autorităților locale. La debutul evenimentului, cadrele didactice, reprezentanții autorităților locale și reprezentanții TenarisSilcotub au susținut discursuri referitoare la acest proiect.

Laboratorul este o manifestare a angajamentului TenarisSilcotub față de educație și implicarea în relațiile cu comunitatea. Învățământul tehnic din România operează în condiții dificile, multe licee fiind lipsite de dotări tehnologice de calitate, iar aici TenarisSilcotub vrea să facă diferența. TenarisSilcotub și-a menținut relația cu Colegiul Tehnic API de peste un deceniu și va continua să îl sprijine pe acesta și pe elevii săi, pentru că prin educație construim viitorul.

Mihalea Popescu spune: “Am investit în trecut în educația tehnică și vom continua să investim în aceasta. Laboratorul multifuncțional aduce o oportunitate de a învăța prin cele mai eficiente metode de predare și softuri de actualitate. Este important să învățăm în continuu și să dobândim noi competențe, iar noi asta ne-am dorit să oferim comunității de care aparținem.”

Laboratorul este dotat cu tehnologie de ultimă generație, care permite predarea materiilor tehnice prin simulare virtuală și învățarea noțiunilor de mecanică și electrică în condiții de siguranță. Platforma IT, oferită de acest laborator nou, facilitează predarea interactivă, potrivită noilor generații.

Laboratorul implică un proces de învățare și dezvoltare profesională și pentru cadrele didactice, care privesc investiția ca pe o nouă provocare și sunt deschiși să o utilizeze cât mai mult, alături de elevi.

“Rezultatele relevante pot fi obținute doar prin munca în echipă între elevi, profesori, părinți, autorități și agenții economici parteneri. Mulțumesc TenarisSilcotub, care își menține parteneriatul cu noi de peste 10 ani.”  a subliniat Mada Maria, director adjunct al liceului tehnic Alesandru Papiu Ilarian.