TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Semnătura digitală sau cum salvăm 35.000 de coli de hârtie pe an

18.04.2023

Digitalizarea este una dintre prioritățile noastre constante, atât în ceea ce privește eficientizarea cât și simplificarea proceselor. În acest sens, am continuat călătoria noastră spre “fully digital”, dezvoltând proiectul “Semnătura electronică” care are la bază trei piloni: flexibilitate, confidențialitate și accesibilitate și se adresează tuturor angajaților, indiferent de nivelul de competențe digitale  al acestora.

Astfel că, de la începutul acestui an, toate documentele din domeniul relațiilor de muncă sunt semnate electronic, simplu, rapid și 100% confidențial. Întregul proces se desfășoară într-o platformă securizată, unde, cu doar câteva clicuri, se pot semna acte de la info kiosk-urile din fabrici, din birou sau chiar de acasă.

Timpul de procesare, accesare și arhivare a documentelor se scurtează foarte mult. Platforma este user-friendly, intuitivă și economisește timp și resurse atât pentru companie cât și pentru fiecare angajat în parte.

Petru Pop,  operator producție în fabrica din Zalău, unul dintre seniorii companiei, ne împărtășește experiența lui: “Nu sunt un cunoscător prea mare al procedurilor digitale, dar mi se pare foarte util să am acces mereu la toate documentele pe care le-am semnat prin folosirea semnăturii electronice. Am fost impresionat să văd cât de rapid și simplu e tot procesul.”

Pe lângă faptul că soluția dezvoltată de colegii noștri din departamentul Resurse Umane împreună cu furnizori specializați este ușor de folosit, aceasta  susține inițiativele de protejare a mediului prin reducerea emisiior de CO2 și a consumului de hârtie (reducere cu 60%, echivalentul a circa 35.000 de coli de hârtie pe an)

“Continuăm transformarea digitală la nivelul companiei, iar semnarea electronică a documentelor din domeniul relațiilor de muncă aduce plus valoare atât proceselor din departamentul Resurse Umane cât și angajaților”, concluzionează Octavian ArdeleanManager Administrare Personal.