TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Sustenabilitatea, un angajament pe termen lung

05.07.2022

Colega noastră, Cristina Sima, Environment Senior Regional Manager, a oferit recent un interviu publicației Business Review, în care a împărtășit elemente despre strategia noastră de protecție a mediului și economie circulară.

De 15 ani, lucrăm intens la minimizarea impactului nostru asupra mediului, TenarisSilcotub fiind în top 15% fabrici din Uniunea Europeană cu cel mai scăzut nivel de emisii de CO2.

Angajament pentru decarbonizare: până în 2030 vom reduce cu 30% emisiile de carbon din operațiunile noastre comparativ cu 2018

„Încurajăm economia circulară, maximizând reciclarea deșeurilor și minimizând depozitarea finală a acestora. Strategia noastră este prevenirea, reciclarea și transformarea tuturor deșeurilor în materiale alternative”, a declarat Cristina.

Inovare pentru mediu: participăm la proiectul Retrofeed, parte a programului de cercetare Horizon 2020 al Uniunii Europene

„Este un proiect ce urmărește utilizarea deșeurilor ca materiale alternative, care pot fi o sursă de energie și pot astfel suține modelul nostru de economie circulară, evitând consumul de resurse primare și scăzând consumul de electricitate. Mai mult decât atât, peste 550.000 de tone de fier vechi și 5 materiale alternative sunt reciclate anual în oțelăria noastră din Călărași.”

Producem oțel cu cea mai curată tehnologie

„Tehnologia EAF reprezintă unul dintre pilonii decarbonizării și o alternativă durabilă pentru producția de oțel. Aceasta este cea mai curată tehnologie disponibilă în industria siderurgică la nivel mondial, iar produsele rezultate au un conținut reciclat de peste 95%.”

Interviul integral poate fi citit aici. (Cristina Sima, TenarisSilcotub: We foster an environment where human sustainability is developed through growth from within - Business Review (business-review.eu)

Vrei să afli mai multe despre noi? Urmărește-ne aici și pe paginile noastre de  Facebook și Instagra