Valoris Center Valoris Center

Site: www.valoris.ro

5 lucruri pe care e bine sa le stii la inceput de cariera

10.11.2022

Cariera Valoris

Esti la facultate sau ai absolvit si nu stii ce sa faci mai departe, ce cariera sa urmezi? Cu totii ne-am aflat in acest punct. Este o etapa interesanta din viata fiecarei persoane, este momentul in care experimentezi, cauti si vezi ce ti se potriveste, la ce esti bun si ce drum vrei sa urmezi.

Incepi sa iti faci CV-ul, sa te uiti pe site-uri de recrutare, sa cauti informatii despre diverse companii si chiar vrei sa afli mai multe informatii despre un angajator care ti-a atras atentia. Super, acesta este inceputul carierei tale profesionale! Ai suficient timp la dispozitie pentru perfectionare si poti sa experimentezi mai multe domenii pana vei gasi ceva care sa fie pe placul tau.

Totusi, ce ar trebui sa stii inainte de inceputul carierei? Iata 5 lucruri care te vor ajuta in evolutia ta profesionala, avand in vedere experienta pe care o avem cu sute de tineri care si-au inceput cariera la Valoris Center.

1. Nimeni nu e perfect

Atunci cand te angajezi pentru prima data, e posibil sa ti se para ca toata lumea stie ce face si ca toti isi fac treaba perfect. Totusi, e important sa stii ca fiecare intalneste situatii complicate, la care nu gaseste rezolvare chiar din prima incercare. Pana si managerii intampina situatii neprevazute, pe care invata cum sa le gestioneze. Un loc de munca nu se refera la perfectiune, ci la deschiderea de a invata cum sa indeplinesti task-urile tot mai bine.

Sfatul Valoris: Cere ajutorul de cate ori simti nevoia si nu te sfii sa pui intrebari colegilor si superiorilor tai. Toti am fost candva la inceput  de cariera si am avut nevoie de ajutor.

1. Invata sa accepti un feedback

Cu siguranta in anii de liceu si de facultate te-ai mai intalnit cu acest concept si ai primit note sau comentarii asupra proiectelor tale. Ei bine, cam asa se intampla si la locul de munca. Atunci cand ai de rezolvat un task, colegii tai iti vor oferi feedback pozitiv, dar si constructiv. Secretul este sa nu iei lucrurile personal, ci sa le privesti ca pe o ocazie de a evolua profesional.

Sfatul Valoris: Nimeni nu are nimic cu tine personal. Chiar daca se intampla sa primesti sugestii de imbunatatire des, acestea au ca scop doar evolutia ta. Si hei, candva o sa dai si tu feedback! Este important sa inveti cum sa primesti, cum sa oferi si cum accepti unul.

1. E normal sa nu stii, important e sa vrei sa inveti

Totul va fi nou la inceput si e normal sa nu te pricepi la toate. Chiar daca ceva nu ti-a iesit din prima, nu te invinovati pentru asta! Este admirabil ca incerci, ca te acomodezi la noul loc de munca si ca iti doresti sa inveti.

Sfatul Valoris: Da dovada de proactivitate! Atunci cand primesti un nou task, incearca sa asterni pe hartie tot ce stii ca ai de facut. Apoi, cauta o rezolvare. Sfatuieste-te cu colegii sau cu managerul tau pe parcurs, pentru a fi sigur/a ca esti pe drumul cel bun.

1. Poti sa iti faci niste super prieteni la munca

Nimeni nu iti va inlocui cei mai bun prieteni, cu care ai petrecut anii de facultate sau cu care ai fost coleg de banca in liceu. Totusi, sa stii ca si la locul de munca pot gasi oameni super faini, cu care sa descoperi ca ai chiar foarte multe in comun.

Sfatul Valoris: Fii sociabil/a si incearca sa te imprietenesti cu cei care iti sunt colegi. Cu siguranta, zilele tale de munca vor deveni mult mai placute astfel. Veti avea ocazia sa va imprieteniti si mai bine in teambuildinguri si la alte activitati in echipa. E super tare sa ai un work bff cu care sa iesi in pauze si cu care sa te amuzi de diverse situatii de la job.

1. Gaseste partea buna din orice situatie

Nu vrem sa te mintim, cu siguranta vor fi si zile mai putin bune, in care nu o sa te simti extraordinar, sau in care simti ca te coplesesc anumite situatii. Important este sa privesti totul intr-o lumina pozitiva. Chiar daca azi nu ai apucat sa faci tot ce ti-ai propus, nu este timpul pierdut. Poti rezolva maine si poti gasi solutii chiar mai bune.

Sfatul Valoris: Daca nu te simti bine, vorbeste cu managerul sau team leader-ul tau, pentru o sesiune de coaching. Impreuna veti gasi problema, veti prioritiza sarcinile si nu te vei mai simti coplesit/a.

Toata lumea este intelegatoare si sigur se va gasi o solutie pentru a depasi o zi mai grea.

***

Fiecare inceput este interesant si poate chiar dificil. Totusi, cand vei privi in urma sa observi cat ai evoluat si cat de multe ai invatat inca din primele luni de munca, satisfactia va fi pe masura. Ramai cu inima deschisa si curiozitatea la cote maxime, pentru o cariera asa cum vrei. Nu o sa ai decat de castigat cu aceasta atitudine.

Speram ca ti-am oferit sfaturi utile pentru inceputul carerei tale si daca vrei sa afli cum este sa faci parte din echipa Valoris, poti vedea mai multe detalii aici. Iar daca iti doresti sa vezi joburile disponibile si sa discuti cu echipa noastra de recrutare, acceseaza acest link.

Fa-ti cariera asa cum vrei!