Valoris Center Valoris Center

Tel.: 021.529.9929
Site: www.valoris.ro

5 rezolutii realiste pentru noul an de munca

22.03.2023

Un nou an a inceput si probabil ti-ai setat cateva rezolutii pentru 2023: sa mananci mai sanatos, sa faci mai multa miscare sau sa citesti mai mult. Pe langa cele din viata personala, seteaza-ti si cateva pentru viata profesionala, pentru ca te vor ajuta pe toate planurile.

Le poti privi ca pe niste obiective masurabile sau nu, dar care cu siguranta te vor scoate putin din zona de confort si te vor ajuta in dezvoltarea ta.

Noi ne-am gandit la 5 rezolutii realiste pe care le poti implementa in viata de zi cu zi, pentru a-ti face atat noul an de munca, dar si viata mai bune:

1.Fa ceva pentru tine in fiecare zi

La finalul zilei, este normal sa te simti coplesit sau sa nu mai ai chef sa faci altceva decat sa stai. Totusi, anul acesta incearca sa faci ceva pentru tine in fiecare zi. Fie ca alegi sa mergi la o plimbare in pauza de pranz, sa te delectezi cu o cafea buna sau sa meditezi la finalul zilei, un mic rasfat te va ajuta ca fiecare zi de munca sa fie mai buna.

Poti incerca sa mananci mai sanatos la birou si sa-ti pregatesti masa de pranz, in loc sa o comanzi. Te vei simti mai bine daca imbini acest obicei cu putina miscare inainte sau dupa programul de lucru.

De asemenea, poti participa la actiuni de voluntariat. Gaseste o cauza care te inspira si, atunci cand iti permite timpul, implica-te! Astfel, vei contribui cu fapte bune in societate.

Fa-ti prieteni! Ziua de lucru va fi mult mai placuta daca ai cu cine sa o petreci, cu cine sa povestesti si sa razi. Fii mai sociabil/a, intreaba-ti colegii ce mai fac si vei vedea ca, in scurt timp, veti lega prietenii, iar timpul va trece mai repede si mai frumos.

2. Fii mai pozitiv/a

Si aici nu ne referim la pozitivitatea toxica, ci la a privi totul intr-o lumina mai buna. Este normal sa existe zile mai rele, sa-ti displaca un task sau sa vezi ca totul nu este deloc roz. Totusi, incearca sa schimbi perspectiva si vei vedea ca lucrurile se indreapta. Priveste cu recunostinta jobul tau. Adu-ti aminte ca, acum ceva timp, erai super incantat/a de munca ta. Analizeaza situatia si vezi daca poti privi dintr-o perspectiva pozitiva situatia de acum.

Lauda-te si lauda-ti colegii! Atunci cand ai ajuns la un anumit nivel, ai terminat un task dificil sau ai dus la bun sfarsit un proiect, nu uita sa te mandresti cu asta si sa te recompensezi. Asta se aplica si in cazul colegilor tai! Daca te-au ajutat, multumeste-le, iar daca au facut ceva bine, arata-le ca iti pasa si ca le recunosti valoarea adusa.

Evita sa te plangi! Fiecare dintre noi avem nemultumiri la job, unele relevante, altele mai putin relevante. Este important sa dai feedback sau sa-ti spui parerea in anumite cazuri, dar daca in fiecare zi gasesti un motiv sa te plangi, asta ii va indeparta pe colegii tai si vei aduce un vibe negativ in echipa.

Evita stresul! Daca te simti super stresat/a, incearca sa privesti imaginea de ansamblu si sa vezi de unde provine acesta. Nu mai pune presiune inutila pe tine si apeleaza la colegii tai cand te simti coplesit de situatie!

3. Invata ceva nou

Cheia succesului in cariera este sa inveti in mod constant. Ai uitat acele formule din excel sau nu stii cum sa abordezi un anumit task? Ia-ti timp si incearca sa-ti imbunatatesti cunostintele si aptitudinile. Nu uita sa ceri ajutorul atunci cand te-ai blocat.

Imbunatateste-ti abilitatile de comunicare prin cursuri pe care le gasesti online sau in carti. Cu siguranta te vor ajuta in viata profesionala si vei capata mai multa incredere in tine.

Fa exercitii pentru creierul tau! Imbunatateste-ti abilitatile mintale prin jocuri logice sau de strategie, teste sau exercitii specifice. Acestea te vor ajuta la imbunatatirea memoriei si gandirii strategice.

4. Imbunatateste-ti lista de To-Do

Esti genul de persoana care zice ca tine minte ce are de facut, iar apoi se ia cu alte treburi si uita? Sau iti notezi informatii pe un post-it pe care mai tarziu nu-l mai gasesti? Este timpul sa ai o noua abordare in viata profesionala, dar si in cea personala. Sa te organizezi mai bine iti poate economisi timp si energie. Pregateste-ti lista de to-do in fiecare zi, si noteaza-ti ce ai de facut in ziua respectiva, in ordinea importantei, urgentei sau cum consideri de cuviinta.

Lista de To Do te poate ajuta sa ai o imagine clara asupra obiectivelor profesionale si personale pe care le ai in minte. Scrie totul si monitorizeaza-ti progresul! De asemenea, lista te poate ajuta si la gestionarea mai eficienta a timpului. Work smarter, not harder!

5. Seteaza-ti obiective clare

Regandeste-ti obiectivele profesionale si noteaza concret ceea ce doresti sa faci! Poate vrei sa iti actualizezi profilurile social media, astfel incat sa evidentieze statutul tau profesional. Poate vrei sa iti faci un nou profil de LinkedIn, sa iti schimbi poza si sa-ti pui o noua descriere.

Gandeste-te la brandul tau personal! Brandul personal este reflexia ta, a experientelor si cunostintelor tale. Este un moment bun sa te gandesti cine esti, cine vrei sa devii si sa-ti exprimi personalitatea atat online, cat si offline.

Gaseste ariile de imbunatatire in zona profesionala! Un obiectiv pentru 2023 ar putea fi sa-ti imbunatatesti skill-urile si sa evoluezi acolo unde simti ca ai nevoie de imbunatatiri.

***

Speram ca te-am ajutat cu cateva idei de rezolutii pentru noul an de munca. Pune-le in aplicare si vezi cum se va imbunatati viata ta de acum inainte! De asemenea, daca ti-ai propus sa faci o schimbare a jobului sau sa incerci ceva nou, acceseaza pagina noastra de cariere aici!