Valoris Center Valoris Center

Site: www.valoris.ro

Cum sa calatoresti/sa pleci in vacanta chiar daca stai in casa

27.01.2021

Cum sa calatoresti/sa pleci in vacanta chiar daca stai in casa

Iti e dor de o vacanta? Una adevarata, departe de casa. Una cu multe clipe memorabile cu care sa-ti umpli un an intreg de amintiri cu zambet pe buze… Si noua!
Si, probabil, tocmai contextul acesta pandemic, limitativ, ne face si mai mult sa ne dorim o vacanta. Ca orice alta dorinta, pe care nu ne-o putem indeplini, ea devine tot mai arzatoare. Si pentru ca multi am preferat siguranta si am ales sa stam acasa in acest an ne-am gandit la o solutie de echilibru intre dorinta de a pleca si nevoia de a fi in siguranta.
Vacantele sunt o resursa importanta de bunastare mentala si fizica pentru oricine. Este dovedit stiintific faptul ca pauzele de cateva zile ne ajuta sa mentinem sanatatea inimii si a creierului. Pentru cei care nu se simt in siguranta sa se aventureze in aceasta perioada, statul in casa poate oferi aproape aceleasi beneficii, ca atunci cand plecam in vacanta: o sansa la odihna, o pauza de la rutina zilnica, libertate si joc.
Cateodata, a-ti lua o vacanta si a sta in casa, poate fi mai relaxant decat a pleca intr-o vacanta propriu-zis: nu mai stai in aeroport, scapi de stresul traficului si eviti cozile de la obiective turistice aglomerate.
Iata cum iti poti lua o vacanta, chiar din confortul casei tale:

1.    Vizioneaza filme sau citeste carti care sa te transporte in spatiu si/sau timp

Daca iti doresti sa vizitezi o anume parte a lumii, poti citi o carte sau poti viziona un film a caror actiuni se petrec in acel loc. Poti invata astfel, istoria locului sau o poti vedea din perspectiva unui autor nativ. Si de cate ori ti-ai spus ca cel mai interesant mod de a descoperi un loc, este prin ochii localnicilor, nu prin zonele turistice.
Totusi, daca doresti sa fii mai indraznet, poti citi cateva romane politiste sau clasice, poate cu actiunea desfasurata chiar in alt interval de timp. Cu ajutorul acestora, poti calatori oriunde si oricand iti doresti, asa cum faceai in copilarie cand basmele te purtau pe taramuri fantastice. In “Maestrul si Margareta” Mikhail Bulgakov te plimba prin Moscova anilor 1930, iar in romanul “Pe drum”, pornesti alaturi de autorul Jack Kerouac intr-o calatorie prin America anilor 50.

2.    Largeste-ti orizonturile muzicale

Sigur ti s-a intamplat sa auzi o melodie iar aceasta sa te transporte fix in momentul si locul in care ai auzit-o prima data sau cand ai trait un moment memorabil. Muzica este strans legata de emotii si este o masina virtuala de transport in timp si spatiu ultra-rapida. Prin urmare ai la dispozitie modul perfect prin care poti calatori mental.
Si cine spune ca trebuie sa te limitezi la o melodie. Poti sa traiesti o zi intreaga in alt colt al lumii, cu un playlist cu muzica ascultata in locul in care ti-ai dorit sa ajungi mereu, pentru a te ajuta sa creezi atmosfera potrivita.
Si iti mai dam o sugestie, incerca sa asculti un post de radio dintr-o tara pe care iti doresti sa o vizitezi, ceva pe gustul tau, Antena Satelor sau TOP Hits. Iti garantam ca dupa cateva ore te vei intreba, pe bune, unde te afli de fapt.

3.    Prepara-ti o bautura specifica locului preferat

Cocktail-urile sau bauturile specifice zonei dorite te pot transporta chiar in locul in care iti doresti sa ajungi. Poti incerca o seara cu Sangria, daca iti place Spania, un vin rafinat daca iti doresti sa ajungi in Franta, ceaiul specific englezesc sau chiar agua fresca Mexicana.
Indiferent ca alegi sa le prepari sau sa le comanzi, suntem convinsi ca aceste bauturi te vor face sa simti o mica bucatica din cultura tarii alese. Desigur, nu exagera, pastreaza legatura cu realitatea.

4.    Calatoreste culinar!

Vacanta inseamna si ce mancam, sau macar gustam, dintre felurile specifice locului in care ajungem. Gustul este unul dintre cele mai puternice carlige ale memoriei.
In Romania, avem sansa unui acces extrem de variat la ingrediente de tot felul, indigene sau exotice, ce ne permit sa facem asta chiar de acasa? Poti chiar sa-ti cumperi o carte de retete specifice tarii in care ti-ai dorit sa ajungi si sa-ti prepari cele mai interesante feluri pe care le gasesti. Acum ca totul iti vine la usa, poti sa iti comanzi cele mai stranii ingrediente, ce te vor ajuta sa-ti prepari farfuria perfecta.
Baclavalele din Turcia, Stroganoff-ul din Rusia sau clasicii hot-dogs din America, te vor face sa gusti putin din cultura lor. Cum? Nu-ti place sa gatesti? Comanda! Micilor restaurante, care se straduiesc sa recompuna cultura culinara specifica altor lumi, le va prinde bine si vor gati cu si mai mula pasiune.

5.    Viziteaza un muzeu virtual!

Poate nu ai stiut, dar cele mai faimoase muzee ale lumii si-au deschis usile pentru a le vizita chiar si online. Poti regasi atat tururi virtuale din Romania, cat si din afara. De la Antipa pana la Luvru, poti vizita fiecare expozitie. Poti accesa Google’s Arts and Culture pentru a alege muzeele preferate sau operele de arta pe care ai dorit sa le vezi.
Sigur, nu este la fel ca atunci cand mergi personal acolo, dar cand vreodata vei apuca sa vezi Muzeul Van Gogh sau Muzeul Frida Kahlo in aceeasi zi? In plus, formatul digital, iti livreaza mult mai prietenos si intuitiv informatii despre exponate, iti permite sa alegi sectiuni care sunt pe interesul tau si sa faci tururi tematice prin mai multe muzee din lume in acelasi timp.
Tot pe Google`s Arts and Culture, poti descoperi si Parcurile Nationale ale SUA si multe alte lucruri interesante.

6.    Cumpara un suvenir

Un obicei important al tuturor vacantelor este de a cumpara cate un suvenir din fiecare loc in care am fost, pentru a ne aduce aminte de momentele petrecute acolo. Daca nu poti merge tu acolo, de ce sa nu aduci vacanta la tine? Iti poti achizitiona un magnet de frigider, o cana sau o agenda din locul respectiv. Iti poti alege chiar o opera de arta in miniatura iar atunci cand vei merge unde ti-ai dorit, poti incepe turul plecand de la opera pe care o stii sau o ai deja.
Dar ce-ar fi sa-ti faci chiar tu un suvenir? Google te poate ajuta sa ajungi la furnizori de experiente creative online, chiar din tarile in care iti doresti sa ajungi. Maestri locali te vor invata sa-ti creezi propriile suveniruri, iar experienta va ramane la fel de adanc in memoria ta, ca una reala.

Daca te gandesti sa iti planifici o mica vacanta chiar din confortul si siguranta casei tale, poti lua in considerare sfaturile de mai sus pentru o experienta similara unei vizite fizice in locurile dorite cu un buget necesar mult mai accesibil.
Daca stam in casa, nu inseamna ca nu putem explora lumea inconjuratoare!