Valoris Center Valoris Center
Valoris Center

Valoris Center

Tel.: 021.529.9929
Site: www.valoris.ro

Succesul in cariera: ce inseamna de fapt?

09.01.2023

Pentru fiecare persoana, succesul in cariera poate sa insemne altceva. Nu exista o regula general valabila atunci cand definim succesul. Daca pentru cineva inseamna promovarea intr-o alta pozitie, pentru altcineva poate insemna sa nu fie stresat la job, in timp ce alte persoane isi doresc un mediu placut de lucru, unde nu sunt judecate.

Pe parcursul tau profesional, cu siguranta iti vei seta singur parametrii succesului si vei decide ce inseamna, de fapt, pentru tine. Pe langa avansarea in cariera, maririle de salariu sau proiectele de care te ocupi, iata cum mai arata succesul din alte puncte de vedere:

1. Succesul inseamna sa inveti constant

Daca la primul job inveti cum se desfasoara cu adevarat lucrurile la un loc de munca, afli cum sa comunici intr-un mod profesionist si cum sa iti desfasori activitatea cat mai eficient, pe parcurs, vei invata cum sa gestionezi situatii tot mai complexe.

Ca sa ai succes, este important sa fii o persoana curioasa, sa vrei mai mult de la tine si sa stii sa iti recunosti meritele atunci cand faci ceva bine.

Invata din greseli si straduieste-te sa gasesti metode si mai bune de gestionare a task-urilor. Dar nu uita sa ai incredere in tine de fiecare data.

Un loc de munca placut, care te tine motivat, este un loc unde ai mereu cate ceva de invatat. Chiar daca ti se pare ca e greu, vei invata sa faci fata tuturor situatiilor. Si, sa fim seriosi, cui ii place un job lipsit de dinamica si de elemente noi?

2. Succesul inseamna sa stii ca e ok sa nu ai doar zile bune

Sa fii realist in munca ta este important. Nu avem mereu zile bune, poate gresim sau nu le stim pe toate, dar este normal sa fie asa. Daca astazi ai avut o zi mai proasta, cu siguranta maine va fi mai bine. Daca nu ti-a iesit totul conform planului, nu pune presiune pe tine! Toti facem greseli, iar cel mai important este sa stii cum sa gestionezi situatiile atipice. Fii optimist/a si cu siguranta totul va fi bine.

Succesul inseamna sa stii ca, desi ai gresit, te-ai implicat 100% si ai facut tot ce ai putut in situatia respectiva. Acorda-ti apreciere cand reusesti si fii intelegator/intelegatoare cu tine, mai ales atunci cand ceva nu iti iese asa cum ti-ai fi dorit. Fericirea sta in mainile tale, iar daca nu inveti sa privesti partea buna, te vei confrunta cu stari de anxietate sau tristete pe care cu totii ne dorim sa le evitam.

3. Succesul inseamna sa stii ca munca ta are un impact

Ai rezolvat situatia unui client, iar acesta ti-a multumit? Fii sigur/a ca munca ta are impact! Chiar daca nu ai reusit sa faci in totalitate pe placul clientului, este important sa ii oferi toate explicatiile si indrumarile necesare si sa il tratezi cu respect. Atat activitatea ta, cat si atitudinea cu care rezolvi anumite task-uri influenteaza persoanele din jurul tau.

Munca ta are un impact atat asupra clientilor, cat si asupra colegilor tai. Este important sa fii team player, sa iti ajuti colegii, sa iti doresti sa aveti rezultate bune impreuna, iar atmosfera sa fie mereu placuta.

Tot ce faci are un efect, pozitiv sau negativ. Tu alegi cum vrei sa fie!

4. Succesul inseamna sa iti incepi ziua cu drag

Poate unul dintre cele mai importante aspecte este felul in care te simti la locul de munca. Indiferent de domeniu, de pozitia ocupata sau de salariu, sa iti incepi ziua cu drag este un factor important in succesul tau profesional si in cariera, in general.

Daca ai colegi super amuzanti, care te sustin si care te ajuta sa devii tot mai bun, daca jobul iti ofera activitate diversa, pe placul tau, iar atmosfera este relaxata, te poti considera un om de succes. Bucura-te de ce te inconjoara si fii mereu deschis/a la noi provocari!

5. Succesul inseamna sa iti poti observa evolutia

Din punct de vedere profesional, sa observi cat ai evoluat de la o luna la alta sau de la un an la altul te ajuta sa iti construiesti stima de sine. Gandeste-te! Ce faceai anul trecut pe vremea asta? Asa-i ca in prezent stii mult mai multe decat atunci?

Sau mai tii minte momentul cand ziceai „Niciodata nu o sa reusesc sa fac asta!”, iar acum e floare la ureche pentru tine? E extrem de frumos sa iti observi evolutia si, intorcandu-ne la punctul 2, cu toate acele zile mai putin bune, uite cate ai reusit sa inveti.

Fii mandru/mandra de tine si chiar noteaza-ti periodic tot ce ai invatat intr-o anumita perioada de timp. Vei fi surprins/a cat de multe inveti, chiar daca uneori nici nu-ti dai seama! O cariera presupune suisuri si coborasuri.

Tu decizi cum iti definesti succesul, atat in viata personala, cat si in cea profesionala. Am vrut sa-ti aratam ce altceva mai poate insemna succesul, pe langa tot ceea ce am auzit de atatea ori. Speram ca te-am inspirat si daca vrei sa aplici pentru un job interesant, in echipa noastra, acceseaza pagina noastra de ! Fa-ti cariera asa cum vrei!