Forum despre Lear Corporation Romania

mihai Joi, 17 Iulie 2014
Salut! Stiti cumva daca se ofera bonuri de masa? Transportul este asigurat de companie sau se deconteaza? Multumesc!
Adrian Vineri, 18 Iulie 2014

Lucrez la Lear Letcani -Iasi si va pot spune ca asa o proasta organizare nu am mai vazut vreodata in cei peste 20 de ani de activitate. Salarii foarte mici, se angajeaza rudele si prietenii adusi din Sibiu sau alte localitati, oameni fara pregatirea si competenta necesara dar foarte bine platiti. Din acest motiv lucrurile merg prost si atmosfera e de rahat.

adi Sambata, 19 Iulie 2014
firma lear din pitesti are si transport pentru muncitori? cum se lucreaza?
mada Luni, 21 Iulie 2014

acum domnilor si doamnelor, peste tot e munca, diferenta e ca suntem cam lenesi!
Haideti sa punem osul la treaba si cu siguranta vom fi promovati!
eu lucrez in lear si ii respect pe toti veniti din alte zone ale tarii, fac tot ce se poate ca sa iasa bine nu dorm in poat ca noi, deasta pleaca multi pentru ca sunt obisnuiti sa traga chiulul!

Adrian Luni, 21 Iulie 2014

Pentru mada, cu m mic.
Nu am incercat sa spun ca noi suntem cei mai harnici si cei mai competenti.
Am spus ca promovarile nu se fac pe merit si ca exista angajati mult mai competenti decit cei adusi din alte localitati, dar nu vor ajunge la miere niciodata.
Mai vorbim despre asta, cu argumente...

un mare NU Vineri, 1 August 2014
Am lucrat o perioada in aceasta companie ca si confectioner.Teoretic, perioada de scolarizare este de 4 saptamani...dar din nu stiu ce cauze, s-a redus la 3 saptamani, din care am facut doar 2 (ciudat). Dupa scolarizare, te iau si te trimit in linia de productie unde nu stii sa faci mai nimic, doar sa bagi ata in ac, iar daca produci multe defecte ti se va scadea din salariu (da, din acei 640 lei)...E o lipsa totala de organizare....cei de la training, in loc sa invete oamenii sa faca operatiile asa cum trebuie, li se dau alte sarcini...Ajungi in productie, iar toti au pretentii mari de la tine. TOTI SE CRED SEFI !!!!! Incepand cu cei de la CTC, sefi de linie, pana la cei de la logistica...E un stress total, pauza e de 25 de minute in care abia apuci sa mananci ceva, iar daca intarzii un minut, ti se atrage atentia sa respecti programul. In afara faptului ca stai in picioare 8 ore la masina, mai e si directorul care tipa toata ziua in stanga si in dreapta la toti, nu e multumit niciodata...vine si te cronometreaza uneori. Este plin de gandaci, prin baie, prin sala de training, in materiale, in vestiar...peste tot (RUSINE). Nu dau drumul la aerul conditionat, mor oamenii de cald acolo vara. UN MARE NU PENTRU ACEASTA COMPANIE !!!!!!
Alex Is Marti, 5 August 2014
Daca tot comentati si vreti sa ajutati dati mai multe detalii macar. De ajutor ar fi sa spuneti despre ce fabrica dati commenturile nu ca cel de mai sus cu "un mare nu"
oana Miercuri, 6 August 2014
am fost la interviu la fabrica din iasi. am stat 2 ore pana a venit un inginer sa spuna ce presupune jobul in sine. salariile sunt la limita batjocorei: confectioner 600 lei , croitor 700 lei iar pt inspector calitate - 880 lei . la astea se adauga bonuri. se lucreaza 3 ture, deci si de noapte, iar daca e cazul se sta peste program.asigura transport iar de sarbatorile legale daca e nevoi si este, din cate am inteles, se lucreaza . tipa de la hr a spus ca poate in timp sunt sanse sa promovezi dar salariile nu se maresc dupa un anumit timp, cum e la delphi de exemplu, unde dupa 6 luni- 1 an se mai mareste.. pe partea de inspector calitate pt care am fost chemata a venit o asa-zisa inginera sa vb cu noi. tipa ne-a tratat cu nasul pe sus, a spus ca daca vom fi angajati cu ea vom avea de-a face si a spus ca e munca contra-cronometru. se veriica husele de masini cm cu centimetru. iar daca gresim e nasol. a precizat ca nu se avanseaza deloc desi tipa de la hr spusese ca se avanseaza in timp.. bataie de joc, si mai mergi si pana la capatul orasului pt interviu.
ada Sambata, 9 August 2014

Da, la LEAR IASI sunt salarii mici la muncitori, dar mari la sefi si masini de firma pt ei. La interviu esti tratat de toti de sus. Vin si oameni care doresc sa lucreze dar sunt dezamagiti de salarii si de tratament.

miha Luni, 18 August 2014
Salut? Echia asa rau cum se aude? eu am luat interviul dar nu stiu daca sa accept sau nu? i s-a marit cuiva salariul in decursul unui an? exista sanse de promovare>
Juli Duminica, 24 August 2014
Salut,maine am si eu interviu la lear-letcani,iasi.Din cate am citit se pare ca nu e de dus nici la interviu nici ca angajat .e asa rau?adica acum tot salarul de 600 lei este? cand ma sunat spunea ca o sa fiu instruit ca tapiter auto.Stau in dubii daca sa ma duc sau nu.
Costinel Vineri, 29 August 2014

La Lear Iasi posturile bune sunt ocupate in avans, dar nu pe criterii de performanta ci pe pile. Salariile sunt ff mici pentru muncitori mari pentru sefi. La interviu depinde cu ce sef il da,i oricum toti sunt ff superiori si te privesc de sus.

Mada Luni, 22 Septembrie 2014
Buna am si eu ceva de spus despre aceasta firma Lear din iasi lucrez aici de 3 luni de zile si pot sa zic ca nu poti sta in aceasta firma decat daca esti disperat ca nu gasesti altceva de munca lucrezi 8 ore pe zi in care stai intr un picior (cu celalalt lucrezi) toti tipa in aceasta firma te cheama la serviciu sambata de sambata si nu iti platesc decat 2 restul la sf asteapta zic ca se dau bonusuri NUse dau pt ca ai un targhet de 100 buc pe zi si daca faci 2 zile 100 iti schimba targhetul la 120b inca 2 zile 120 apoi 140 si tot asa deci adio bonus
fostsclavlear Marti, 30 Septembrie 2014
Experienta mea lear.
m-am dus pregatita moral si fizic, sperand ca voi face fata la orice, doar pt, ca am o varsta, nu sunt disperata dupa bani ci mai degraba dupa vechime si-mi convenea distanta fata de casa. am studii superioare, ceva experienta, deci angajarea a fost pe post de "deocamdata confectioner" pentru ca trebuia sa demonstrez... Stiti oala sub presiune?? pe masura ce trecea timpul (eu zic ca am facut treaba buna si incepuse chiar sa-mi placa!! ) vedeam mereu fete noi, persoane intre 18-24 ani, fara nici o experienta angajate direct ( fara prea multe demonstratii) pe posturi la elc sau chiar line lider. Am rezistat eroic 4 luni, cu 3 tentative de demisie, la fiecare mi s-a promis avansarea. Dar oare cum sa aspiri sa devii line lider, cand confectionerii cu experienta nu vin pentru 600 ron, iar din 10 persoane angajate ajung efectiv la masina 2-3 care nu stiu sa traga un tighel drept??Si ce m-as fi facut daca imi dadea un ctc-ist cumatra, vecina sau nepoata de-a cuiva... Sfat: nu va lasati pacaliti de faptul ca e corporatie si nu va lasati pacaliti de aspect.
Mihaela Joi, 9 Octombrie 2014
Buna ziua, de curand am fost la un interviu la Lear Corporation Iasi. Dupa interviu a urmat un test de atentie/logica ( o intrebare a fost: Un scaun cu 3 picioare cate picioare are? R: a) 2; b) 3; c) 4. ) Ne-a spus ca pt acest test e nevoie sa avem punctajul minimum 9 din 10. Foarte multe persoane au gresit, unii chiar au luat punctaj foarte mic ( 4 ). Din 20 de persoane toti au reusit sa treaca, in ciuda punctajului, nu am nimic impotriva nimanui dar cum poti angaja pe cineva care nici numele sau data nasterii nu si-l pot scrie. A urmat proba practica...sa lucram cu masina de cusut. Ne-au facut protectia muncii, ne-au aratat cum sta treaba cu masina de cusut, ne-au lasat 10 min sa ne obisnuim cu ea dupa care ne-au dat o hartie cu un sablon pt al bate la masina. Nu m-am descurcat. A fost prima oara cand am lucrat cu o masina de cusut. M-au trecut in ciuda lipsei mele de experiente. Am fost trimis la medic pt a ne face analizele...ekg, vedere, glicemie, psihologic etc. Toate cele de mai sus au durat 7 ore si....aproximativ 8 ore. Toate bune si frumoase...cu cat ne depunem dosarul mai repede cu atat ne vor suna mai repede. Vorbesc cu prietenul meu sa incerce si el, ca eu am reusit fara experienta el sigur v-a reusi cu ( el are diploma de inginer in industria textila). Reuseste si el sa obtina job-ul. Azi am fost impreuna la semnarea contractului. Salarul brut 900 ron.
MihaiP Luni, 20 Octombrie 2014
Am lucrat la Lear Iasi ceva vreme. Nu esti tratat cu respect, nu esti apreciat si recompensat, oricata performanta faci. Doar putin praf in ochi... eventual echipa cea mai buna primeste un tort :)))) Toti managerii, incepand cu cel mai mare, nu au nici o experienta in confectii, sunt veniti la pachet de prin Sibiu. Au salarii de peste 10.000 ron, Cei mai mici.... un sef de linie cca 1600 brut, un confectioner 900 brut. Pretentiile lor sunt f mari raportate la banii care-i dau. Lucrezi numai in picioare, pauza numai cand suna, totul trebuie sa fie impecabil. Foarte multi vin si pleaca... acum mai au noroc cu cei de pe la tara... intre doua prasitori vin sa faca si ei un ban.
biju Marti, 28 Octombrie 2014
Salut, sunt angajat la Lear si va pot spune ca aproximativ 90% din ce am citit sunt minciuni.
Ai urmatoarele beneficii:
1. Transport asigurat
2. Bonuri de masa
3. Schimbul 3 se plateste cu 25% mai mult
4. Sambata si sarbatorile legale se platesc 200%
5. Bonus lunar maxim 130 lei impozabil dar macar un 50 lei bani in mana veti primi din bonus
6. Salariul pe cartea de munca (croitor) 1000 lei care 100% creste dupa primele 3 luni, poate ajunge pana la 1300
Dezavantaje:
1. Pauza mica de doar 5 minute
2. Doar 4 usi cu senzor de amprenta la intrare in fabrica

Angajarii se fac la greu, plecari la greu.
Pentru posturi mai caldute ai nevoie de relatii.
Pentru a avansa ai nevoie de experienta si noroc in caz ca nu ai relatii!
Shark Joi, 6 Noiembrie 2014
Acuma nustiu daca e adevarat ceea ce au spus unii care au lucrat la lear e purul adevar parerea mea este ca pana nu incerci nai de unde sa stii sigur ceea ce se zice de bine sau de rau despre lear.
Fiecare din noi avem anumite pareri de corporatia lear. O sa incerc si o sa vad daca este adevarat ceea ce se zice pana nu incerci nu ai de unde sa stii. In ziua de azi e destul de greu sa iti gasesti ceva de lucru si sa-ti convina ceva pana la urma depinde de fiecare cum intelege
paliu Duminica, 23 Noiembrie 2014
nu lucrati dca nu va convine parerea mea e naspa ca lucrezi si la patron si tot nuti da banii trebe facut ceva in tara asta
fost angajat Vineri, 28 Noiembrie 2014

draga biju,
90% minciuni? nu prea cred, sunt doar pareri diferite si asteptari inselate. In prima faza am crezut ca faci parte din conducere si faci reclama mascata, dar am inteles ca esti la sala de croit... acolo DA! Salariul din linie nu e la fel, bonusuri se mai iau la sala, clar acolo nu ai stresul din linie! Daca totul e asa pro , de ce pleaca lumea pe capete?? Daca tu vezi ca dezavantaj doar 5 min si 4 usi... felicitari, sper sa iesi la pensie de la lear, si da, te invidiez!