CU STUDII superioare si FARA OBLIGATII. Portretul bucuresteanului care PLEACA la munca in afara

04.04.2012

Barbat, necasatorit, cu studii superioare - acesta este profilul cetateanului din Bucuresti care isi face planuri de plecare la munca in strainatate.

Cei mai multi dintre bucurestenii care isi depun CV-ul pentru un loc de munca in afara tarii sunt barbati (58%), necasatoriti (57%), potrivit unei statistici intocmite de site-ul Tjobs.ro.

Surprinzator este ca, din perspectiva studiilor urmate, cei mai multi cetateni din Bucuresti cu ganduri de plecare au o diploma universitara (26%), urmati de cei care au terminat cel putin liceul sau o scoala profesionala (24%).

Destinatiile preferate de bucurestenii care isi cauta un job in afara tarii sunt Marea Britanie (1.288 CV-uri trimise in februarie), Germania (1.235 CV-uri), Grecia (520), SUA (440) si Italia (340).

Peste 7.400 de aplicatii online pentru joburile in strainatate au fost trimise din Bucuresti si judetul Ilfov in luna februarie 2012, cu 23% mai multe decat in luna ianuarie a acestui an.

Găsește-ți job