Cum ne îmbrăcăm la interviul de angajare?

06.03.2021
Cum ne îmbrăcăm la interviul de angajare?

Vine ziua când trebuie să mergi la un interviu de angajare, iar ultima grijă pe care îți dorești să o ai este cea legată de vestimentația aleasă pentru acest moment. Este ideal să-ți pregătești hainele pe care le vei purta la interviu cu o seară înainte, astfel încât să nu ai o grijă în plus în ziua interviului.

În zilele noastre, dress code-ul este foarte important la birou, în special în domeniile corporate, iar o ținuta office atent aleasă îți poate oferi prestanța de care ai nevoie la interviul de angajare.

În general, competiția într-un domeniu de activitate poate să fie acerbă. Este important să te pregatești pentru interviul în sine, însă este recomandat să nu uiți de vestimentația potrivită pentru ziua respectivă.

Înainte să-ți alegi vestimentația pentru interviu, răspunde la următoarele două întrebări:

1. Ce mesaj din punct de vedere imagine vreau să transmit potențialului meu angajator?

2. Imaginea mea stilistică este in concordantă cu jobul pentru care am acest interviu?

După ce răspunzi la aceste două întrebări, gândește-te la câteva variante de ținute vestimentare pe care te poți baza în ziua interviului, dacă vei merge într-un mediu corporate:

- rochie office cu pantofi stiletto

- rochie office cu pantofi oxford

- costum office cu pantofii oxford

- cămașă office cu fusta plisată și pantofi stiletto

- cămașă office purtată cu o vestă, pantaloni și pantofi oxford

- costum office cu pantofi stiletto

Varianta potrivită din punct de vedere vestimentație pentru interviul de angajare într-un mediu formal este costumul. Această piesă vestimentară transmite angajatorului mesajul că din punct de vedere al imaginii ești persoana potrivită pentru jobul respectiv. O persoană care își face apariția la interviu într-o variantă modernă a costumului clasic va capta într-un mod plăcut atenția angajatorului.

Dacă am trecut prin garderoba noastră și am găsit câteva variante de piese vestimentare pentru interviu, urmatorul pas este să ne gândim la culori. Alege culori neutre (bej, gri, bleumarin, negru, alb și maro) și maxim 2 culori în vestimentație, ca de exemplu:

- un costum bej (fustă și sacou), purtat cu o pereche de pantofi în culoarea ta preferată și o eșarfă colorată legată într-un mod creativ la geanta ta din ziua interviului

- un costum office negru (sacou și pantaloni), purtat cu o pereche de pantofi bej și o geantă alb-negru

- o camașă albă cu o fustă plisată bej, purtată cu o pereche de pantofi oxford în culoarea ta preferată și cu o eșarfă colorată legată în jurul gâtului, la camașă

- rochia office bleumarin, legată în talie cu o centură în culoarea ta preferată și purtată cu o pereche de patofi oxford

Codul vestimentar dintr-o companie poate varia foarte mult în funcție de industrie, companie și locație. De exemplu, o firmă de avocatură sau o bancă ar aprecia o ținută office purtată de un viitor angajat, în ziua interviului de angajare, însă o firmă de publicitate ar fi încântată să aibă la interviul de angajare un viitor angajat cu o ținută casual, în trend.

Prin urmare, am pregătit pentru tine și 3 variante de ținute casual, pe care le poți purta la un interviu de angajare:

1. O pereche de jeanși bleumarin cu o cămașă albă, un sacou în carouri și o pereche de pantofi oxford din piele întoarsă, de culoare bej.

2. O pereche de jeanși gri, un T-shirt alb, un sacou în culoarea ta preferată și o pereche de pantofi sport.

3. O salopetă în culoarea ta favorită, purtată cu o centură mai lată în talie și o pereche de pantofi oxford.

Este important să-ți setezi în minte cărui mediu de business te adresezi - dacă are un dress cod office sau unul casual, astfel încât să știi de la început către ce stil vestimentar te vei îndrepta în ziua interviului de angajare.

Employer branding

Andreea Popescu