La ce piese vestimentare apelezi atunci când pleci într-o călătorie cu job-ul?

28.07.2021
La ce piese vestimentare apelezi atunci când pleci într-o călătorie cu job-ul?

Dacă ai un job unde trebuie să călătorești mai tot timpul, este bine să știi și la ce piese vestimentare să apelezi atunci când pleci în interes de serviciu....

De cele mai multe ori ți se pare un stres partea cu alegerea pieselor vestimentare pentru călătoria cu job-ul, însa dacă ții cont de câteva aspecte simple, vei vedea că nu este atât de complicat acest aspect.

Câteodată simți că ai nevoie de o strategie complexă pentru a include toate ținutele de care crezi că ai nevoie în această călătorie cu job-ul, însă după ce vei citi acest articol vei vedea că alegerea pieselor vestimentare pentru călătoria cu jobul nu este un lucru greu de bifat.

Prin urmare, m-am gândit să  punctăm împreună pentru început câteva aspecte de care trebuie să ții cont, înainte să îți faci bagajul pentru călătoria ta cu job-ul.

1. Cum este vremea în orașul în care vei sta pe parcursul călătoriei cu job?

Acest aspect privind vremea pe perioada călătoriei tale, este un subiect important, deoarece te va ajuta să-ți simplifici bagajul.

Dacă vei merge în călătorie într-un oraș cu vreme caldă, clar vei apela la piese vestimentare aferente sezonului respectiv.

Însă, dacă vei merge în călătorie într-un oraș cu vreme mai rece, este important să îți elaborezi bagajul ținând cont de acest aspect și să îți iei în călătorie haine mai groase, dar in concordanță cu stilului tau vestimentar .

2. La ce evenimente conexe vei participa (ședințe, prezentări, conferințe) și dacă este setat vreun cod vestimentar ?

Dacă ai setate mai multe conferințe în această călătorie, este bine să iei în bagajul tau  piese vestimentare aferente pentru acest tip de evenimente.

3. Cu ce departamente din companie vei  interacționa și care este stilul lor vestimentar?

Dacă vei interacționa pe perioada călătoriei tale cu job-ul mai mult cu anumite departamente din companie, este bine să îți adaptezi și stilul tău vestimentar cu cel al echipelor din departamentele respective.

După ce vei răspunde la cele 3 intrebari menționate mai sus, vei știi exact spre ce piese vestimentare să te îndrepți, spre acele variante care să te ajute să te simți confortabil, în călătoria ta cu job-ul.

Recomandarea mea este să adunați cât mai multe informații înainte să plecați într-o călătorie cu job-ul, astfel încât să știți exact ce veți adăuga în bagajul vostru.

Înainte să te pregătești să scoți piesele vestimentare din dulap, trebuie să îți trasezi în minte câteva ținute pentru perioada călătoriei tale.

Alegerea pieselor vestimentare poate fi un proces greu, însă dacă ai parcurs cele menționate mai sus, sunt convinsă că vei alege piesele vestimentare potrivite.

În continuare, vin și eu către tine cu câteva sugestii  de care ar fi bine să ții cont când îți faci bagajul pentru călătoria cu job-ul:

-alege acele piese vestimentare din materiale care nu se șifonează usor, astfel încât apariția ta să fie una remarcabilă.

-poți opta pentru piese separate de îmbrăcăminte, astfel încât să poți compune ținute ușor, pentru o zi la birou.

-dacă jobul tău are trasat un cod vestimentar office, este clar că vei lua cu tine în bagaj mai multe piese vestimentare din acea categorie.

-ține cont de stilul tău vestimentar atunci când îți alegi piesele pentru călătoria ta cu job-ul.

-alege o ținută formala atunci când călătorești, din materiale naturale astfel încât să te simți confortabil pe durata calatoriei.

Sunt convinsă că tu ai deja în minte piesele pe  care să le iei în călătoria cu job-ul, însă vin și eu către tine cu 3 piese vestimentare pe care să le ai în bagajul tau, dacă ești  o persoană care are un job într-o corporație:

-Rochia office, este o piesă vestimentară  importantă dacă ești o persoană care are trasat un cod vestimentar office.

-Costumul office, este acel element stilistic pe care îl poți transforma în semnătura ta stilistică.

-Sacoul office, este o piesa vestimentară ideală, pe care îl poți integra foarte ușor în garderoba ta office. Recomandarea mea pentru tine este să știi ce stil vestimentar ai și ce culori ți se potrivesc în funcție de pigmentația ta, astfel încât să îți poți alege sacoul potrivit.

De asemenea, am 3 piese vestimentare pe care ți le recomand să le ai în bagajul tău atunci când călătorești in interes de serviciu și ești o persoană care are un job într-o agenție de Marketing:

-Bluza in trend, o piesa vestimentară pe care este bine să o ai în bagajul tău cu job-ul, astfel încât aparițiile tale să fie remarcabile.

-Salopeta în culoarea ta preferată, este acel element stilistic care te pune în valoare, de fiecare data, atunci când lucrezi într-o agenție de Marketing.

-Rochia midi într-o culoare pastel, este o alegere potrivită dacă îți dorești un stil în trend. Culorile pastel sunt în trend în acest an, prin urmare  este bine să îți pui în evidență stilul vestimentar cu ajutorul trend-urilor din acest an, atunci când lucrezi într-o agenție de Marketing.

Până data viitoare, nu uita că stilul vestimentar se construiește, de aceea este important să știi care este stilul tău și să îl adaptezi profesiei tale, chiar și atunci când călătorești cu job-ul.

Îți doresc o vară minunată și cu multă inspirație vestimentară!

Andreea