Topul companiilor din IT cu cel mai mare venit per angajat

30.08.2017
Topul companiilor din IT cu cel mai mare venit per angajat

Faptul ca industria IT este cel mai de succes domeniu de activitate umana din istorie nu mai este demult un secret pentru nimeni. Sumele de bani care se castiga si se pierd in acest domeniu incredibil de dinamic sunt atat de mari incat nici nu avem cu ce sa le comparam.

Exista, insa, tot felul de analize care se pot face referitoare la sumele care se nasc din biti si siruri. Iar una dintre ele este cea referitoare la venitul per angajat al gigantilor care conduc piata IT si, de ce nu, lumea.

Inevitabil, aceste informatii sunt structurate sub forma unui top. Acesta se compune exclusiv din companii incluse in indexul S&P500. Nu toate companiile incluse in top fac parte exclusiv din industria IT, dar serviciile si produsele lor nu ar fi viabile fara tehnologie.

Cifrele pe care le veti citi mai jos reprezinta sumele de bani pe care o companie din acest domeniu le produce raportat la numarul de angajati. Aceste cifre au fost compilate de HowMuch si nu reprezinta salariile care se castiga lucrand pentru companiile respective.

Apple – 1.859.000 de dolari/angajat

Facebook – 1.621.000 de dolari/angajat