10 obiceiuri zilnice ale oamenilor de succes

06.07.2017
10 obiceiuri zilnice ale oamenilor de succes

În general, indicațiile comportamental-inspiraționale provenite de la așa zis experți, care vă promit că vă vor schimba viața numai și numai dacă le urmați întocmai, merită să fie privite cel puțin cu scepticism. De câte ori nu ați auzit „gândește pozitiv, lucruri bune se vor întâmpla”? Câți ați reuțit să gândiți pozitiv? Și câte lucruri bune vi s-au întâmplat?

Prin urmare, o să încercăm să vă scutim aici pe undelucram.ro de astfel de noțiuni abstracte. Ceea ce veți citi mai jos sunt acțiuni ale unor oameni care de-a lungul timpului au ajuns mai mult sau mai puțin faimoși, mai mult sau mai puțin bogați.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Dacă sunteți curioși cine sunt oamenii aceștia, îi găsiți în cartea lui Tim Ferris, Tools of Titans. Sunt aproximativ 200 de nume cuprinse în acea carte, oameni care au răspuns unor întrebări puse de autor și urma cărora acesta a tras câteva concluzii.

Multe dintre obiceiurile acestor oameni, servite de noi mai jos sub formă de sfaturi, sunt mai ușor de înțeles și de pus în practică decât conceptele abstracte ale trainer-ilor, să zicem. Cel puțin, așa sperăm.

1. Nu vă începeți ziua reacționând. Aveți o dimineață doar pentru voi, în care să vă puneți ordine în gânduri și să plănuiți ziua ce stă să înceapă.

2. Fiți răbdători. Nu vă pierdeți cu firea în trafic, în drum spre birou, altfel riscați să aruncați pe geam toată starea de bine cu care ați început ziua.

3. Suportați și rezolvați. Când vor începe probleme cotidiene la birou, încercați să reacționați cu calm, spre rezolvarea problemei.

4. Anticipați. O situație nu devine o problemă decât dacă este lăsată să facă acest lucru. Încercați să gândiți anticipativ.

5. Nu judecați. Oricât de mult v-ar displăcea un om, nu îl etichetați. De multe ori comportamentul său nu este îndreptat împotriva voastră, ci reprezintă o refulare a unor probleme personale.

6. Nu vă lăsați judecați. Acceptați-vă defectele. Pe alocuri, mândriți-vă cu ele.

7. Alegeți-vă cu grijă anturajul. Nu judecați, nu judecați, dar asta nu înseamnă că trebuie să vă și însoțiți cu cei care nu vă plac. Petreceți-vă timp cu oameni care vă fac să vă simțiți bine.

8. Păstrați-vă principiile. Aveți valori? Respectați-le, chiar dacă în acest mod vă veți remarca poate negativ.

9. Relaxați-vă. Găsiți timp în fiecare zi să faceți ceea ce vă place, singuri sau însoțiți.

10. Lăsați-vă mintea să lucreze în timp ce dormiți. Gândiți-vă un pic la problema cea mai presantă de a doua zi, apoi luați-vă gândul de la ea. Teoretic, subconștientul vostru va încerca să aibă o soluție pentru a doua zi.