3 motive fara legatura cu CV-ul pentru care poti fi REFUZAT de angajatori

07.08.2013
3 motive fara legatura cu CV-ul pentru care poti fi REFUZAT de angajatori

Persoanele cu un aspect supra-ponderal au sanse mai mici cu 27% decat celelalte sa fie recrutate in urma interviurilor de angajare, se arata intr-un studiu citat de Daily Mail.

Aspectul corpului este la fel de important ca si CV-ul la intalnirea cu angajatorii, spun specialistii in resurse umane. "Daca esti gras, angajatorul se va gandi ca nu ai vointa sau ca esti lenes si indisciplinat", arata unul dintre managerii HR.

Pe langa greutate, aspectul neingrijit al corpului face de asemenea diferenta. Parul, tenul, mainile, unghiile, dintii sunt alte indicii care ii fac pe angajatori sa refuze un candidat chiar daca CV-ul acestuia este impecabil.

Aspectul vestimentar este la fel de important: hainele sifonate sau patate, la fel ca si pantofii prafuiti denota lipsa de profesionalism si te pot exclude din cursa pentru un job.

"Aveam un CV bun, cu multi ani de experienta. Nu am reusit sa ma angajez decat dupa ce am operat mai multe modificari in infatisare" spune o candidata de 51 de ani. Femeia avea parul carunt si mergea la interviu in haine casual, uneori cu o geaca de blugi, si a reusit sa se angajeze doar dupa ce si-a vopsit parul, s-a imbracat intr-un costum maro si a inceput sa dea atentie accesoriilor.

Un alt aspect care nu trebuie neglijat, in afara CV-ului, este limbajul non-verbal: atentie la ticuri, miscari necontrolate, gesturi inadecvate sau evitari ale privirii recrutorilor. Toate acestea te pot pune pe linie moarta in procesul de cautare a unuijob.

Găsește-ți job

www.realitatea.net

MARIUS

12.08.2013

UITATI-VA LA CEI CARE LUCREAZA ACOLO CINE INTRUNESTE ASA CEVA PANA LA URMA NU VA MAI PIERDETI TIMPUL SI MERGETI LA MUNCA,,
AT THE REAL WORK NIMIC ALTCEVA...
PA SI MAI VB..

12.08.2013

nu era vorba de neingrijit plus ca te contrazici singur :))

mzn

11.08.2013

mai depinde si despre ce job vbim fratilor.
mai greu sa fie performanta pe vanzari o tanti supra-ponderala si neingrijita.
sau recrutoare.
oricat de dornici am fi sa luptam impotriva discriminarii.

dar nu\'i bai ca la noi se poate orice

09.08.2013

adica in conceptia ta un om de 1.50m 40kg este sanatos ? ce legatura au compententele unui om cu faptul ca are 10-15 kq in plus ? placutul frumosului e pentru timpul liber ca doar nu iti cauti amant/a , la servici se cauta competenta, cu ce te ajuta daca una/unul e superb si prost? :))

lol3

09.08.2013

cred ca nimeni (dintre recrutori) nu o sa recunoasca sau macar sa constientizeze ca poate uneori alege un alt candidat in locul celui supraponderal tocmai din acest motiv. Lucrurile astea se intampla fara sa ne dam seama, cred ca tuturor ne place frumosul. Nu consider ca aspectul fizic ar trebui sa fie un factor determinant in procesul de recrutare atata timp cat potentialul angajat are calitati care il recomanda pentru post dar nici nu cred ca ar trebui neglijat cumva acest aspect. in ziua de azi exista remedii pentru orice. In plus, un om supraponderal nu este in niciun caz un om sanatos, si chiar daca nu e vina lui, cred ca ar trebui sa gaseasca o solutie.

lol2

09.08.2013

Da cu siguranta aspectul supra-ponderal nu ar trebui sa impiedice angajarea unei persoane luand in calcul si Cv-ul impecabil. Cel putin pe back-office chiar nu ar trebui sa fie o problema :)) Ticurile nervoase sunt un impediment in cazul in care postul vizat iti cere negocieri tete-a-tete cu clientii, in rest nu ar trebui sa fie o problema. Dar in cazul aspectului neingrijit, clar, nu exista scuza!

08.08.2013

sa tina cont de aspetul fizic e discriminare, iar greutatea mai este data si de problemele cu tiroida, in general daca esti femeie si nu arati a "potentiala partenera"nu te angajeaza