4 lucruri pe care le cauta angajatorii pe Google despre tine

02.06.2014
4 lucruri pe care le cauta angajatorii pe Google despre tine

Daca iti trimiti CV-ul catre o firma, poti fi sigur ca departamentul HR iti cauta numele pe Google. Vezi mai jos ce vor sa afle in primul rand despre tine.

1. Fotografii profesioniste

Cand au ocazia, angajatorii se uita la modul in care arata viitorii lor angajati, potrivit zf.ro. In acest caz este foarte utila o fotografie profesionala  pe retelele de socializare, dar nu este obligatoriu ca fotografia sa fie facuta de un fotograf profesionist.

2. Portofoliul online

Cel de-al doilea lucru care intra in atentia angajatorilor este portofoliul online, care cuprinde munca si realizarile ce pot fi gasite online. Portofoliul online este o modalitate foarte buna de arata ce se regaseste in CV si de a prezenta credibilitate ca potential angajat. In acest mod, angajatorii vor percepe mai bine realizarile candidatilor si munca pe care o pot face pentru compania lor odata angajati.

3. Prezenta activa online

Angajatorii vor sa vada cum se prezinta angajatii si cum interactioneaza cu alte persoane online.  Un studiu realizat de site-ul de recrutare Jobvite, arata ca 96% dintre recrutori folosesc pentru verificarea candidatilor reteaua de socializare LinkedIn, motiv pentru care persoanele care sunt in cautarea unui job trebuie sa aiba un profil complet.

4.  Caracterul si comportamentul

Angajatorii cauta candidatii pe Google pentru a le putea aprecia personalitatea si comportamentul in functie de modul in care interactioneaza online. Recrutorii vor sa cunoasca si modul in care se potrivesc candidatii cu valorile si cultura lor, nu doar ce calificari au pentru locurile de munca.

Găsește-ți job

miorlau

19.06.2014

in cazul meu numele meu e exact ca al unei actrite, o gaseste pe aceea si vede ce frumoasa e si ce activitate sociala are :)), mi se pare de domeniul retardului sa cauti poze cu cineva pe net ca hr-ist, inteleg daca e vorba de o functie foarte publica unde conteaza ce face acea persoana in general( gen purtator de cuvant, etc.) pentru un loc de munca fara implicare cu publicul e stupid sa cauti pe cineva cum arata in timpul liber

Stelica

Foarte bine.

Cine ar vrea sa munceasca pentru o companie care tine cont de activitatea online pe care o ai si nu de partea profesionala...
Astea-s niste chichite, ca sa mai cerne din sutele de CV-uri..

Dar nu-i nimic, din ce in ce mai multi oameni pleaca din RO, numai bine ca sa se confrunte cu o CRIZA a fortei de munca.

Roata se invarte............. si se tot invarte.
Ah, ce-mi place!!!!!!

Eugen

04.06.2014

atunci draga Stelica esti prea... invizibil si s-ar putea sa nu te mai bage in seama :)

Stelica

04.06.2014

Si de unde stie angajatorul ca X este chiar X din CV si nu alt X ?

Si daca nu am nicio poza publica in care sa apar? Si daca nu am pur si simplu nicio poza?