4 lucruri pe care trebuie sa le faci cand NU ai un job

24.04.2013
4 lucruri pe care trebuie sa le faci cand NU ai un job

Cand ai un job full-time, nu iti ramane mult timp pentru alte lucruri in afara serviciului. In perioada in care esti nevoit sa stai pe margine si astepti sa ti se faca o propunere concreta de angajare, poti sa fructifici timpul liber si sa faci o serie de lucruri care iti vor propulsa cariera pe termen lung.

"Cautarea unui loc de munca nu trebuie sa iti ocupe toata ziua. Nu te vei angaja mai usor daca stai concentrat non-stop (24/7) pe acest subiect", spun consultantii HR. Este suficient sa tratezi cautarea unei slujbe ca pe un job part-time, potrivit AOL Jobs, iar in restul timpului te poti ocupa de lucruri la fel de importante:

1. Largeste-ti cat mai mult reteaua de contacte si relatii. In epoca retelelor sociale, este relativ usor sa comunici cu oricine vrei. In plus, acum ai timp sa formulezi mesaje inteligente si sa rasunzi pe indelete. Este important, de asemenea, sa participi la conferinte si evenimente legate de domeniul tau profesional sau de domenii conexe, aici vei intani oameni care te pot ajuta in cariera acum sau mai tarziu.

2. Analizeaza idei de afaceri sau proiecte de tip freelancing. Este momentul sa te gandesti daca nu te poti pune mai bine in valoare ca angajat in propriu tau business. Desigur, asta presupune anumite riscuri si trebuie sa gasesti surse de finantare, dar beneficiile vor fi incomparabile mai tarziu. Vei privi inapoi la perioada de somaj ca la cea mai inspirata perioada din viata ta.

3. Dezvolta-ti punctele forte. Poate ca nu ai avut niciodata timp pana acum sa iti pui intrebarile esentiale: Ce vreau sa fac in viata? Ce imi face cu adevarat placere sa fac? Care sunt punctele mele forte? De ce am nevoie ca sa depasesc orice obstacol? Nu este niciodata prea tarziu sa iti cauti vocatia. Ai nevoie doar de curaj si de dorinta de a invata cat mai mult si mai intens. Este momentul ideal ca sa recuperezi toate restantele si sa acoperi gaurile din pregatirea ta.

4. Ramai pozitiv in gandire. Toate sugestiile de mai sus nu au valoare daca te lasi prada deprimarii. Capacitatea de efort si vointa de a reusi depind foarte mult de starea ta mentala. Daca te montezi intr-o maniera pozitiva chiar si in perioadele grele, gandindu-te ca lucrurile se vor aranja in cele din urma, vei putea privi perioada de somaj ca pe o trambulina nesperata in cariera ta.

Găsește-ți job