450 de locuri de muncă disponibile la o nouă fabrică în Argeș

09.05.2017
450 de locuri de muncă disponibile la o nouă fabrică în Argeș

Compania turcă Yildiz Entegre, unul dintre marii producători de plăci de lemn din lume, a anunțat intenția de a deschide o fabrică de prelucrare a lemnului în județul Argeș, o afacere pentru care va angaja în viitorul apropiat în jur de 450 de oameni.

Situată în comuna Oarja, fabrica va fi rezultatul unei investiții de 150 de milioane de euro, potrivit Profit.ro. La noua unitate se vor fabrica mai întâi plăci MDF, urmând ca treptat să înceapă a fi produse și uși și parchet laminat. Produsele de la fabrica argeșeană vor fi în marea lor majoritate dedicate exportului.

Compania turcă nu a anunțat încă momentul în care va începe să facă angajări, pe pagina de cariere a organizației nefigurând niciun post disponibil momentan. Cum construcția la noua fabrică este prevăzută a dura mai puțin de un an, este de așteptat ca lista de posturi disponibile să fie făcută public în curând.

În 2016, piața românească de mobilă pentru export a însumat 1.7 miliarde de euro, bani care au venit din țări ca Germania, Franţa, Italia, Cehia sau Marea Britanie. Potrivit Asociaţiei Producătorilor de Mobilă din România (APMR), doar din Germania au venit 20% din veniturile menționate mai sus.

Pe de altă parte, datele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Argeș arătau la finele anului trecut un număr de șomeri inregistrati de 12.115 persoane.

Găsește-ți job Oportunități joburi