6 metode sa il IMPRESIONEZI pe angajator cu scrisoarea de intentie

31.05.2012
6 metode sa il IMPRESIONEZI pe angajator cu scrisoarea de intentie

Scrisoarea de intentie poate deveni arma ta secreta la angajare si poate face diferenta atunci cand angajatorii au de selectat din sute de candidati.

Scrisoarea de intentie este mult mai importanta decat cred cei mai multi dintre candidati, spun specialistii HR. Daca in CV se poate vedea experienta si pregatirea profesionala, in scrisoare de intentie iti poti promova personalitatea.

1. Personalizeaza fiecare scrisoare de intentie. Cea mai mare greseala pe care o fac candidatii la joburi este sa dea "copy-paste" unor formate standard de scrisoare de intentie si apoi sa inlocuiasca pentru fiecare nou job doar datele companiei. Trebuie sa se vada din primul rand al scrisorii ca vorbesti clar despre postul x in firma y.

2. Arata ca ai atitudine. Studiile confirma faptul ca angajatorii sunt interesati mai ales de atitudinea candidatilor care participa la interviul de angajare si abia in al doilea rand de studii sau experienta. Este important, de aceea, sa exprimi cat mai puternic, din primele randuri ale scrisorii, ce anume te distinge de restul candidatilor.

3. Insista pe avantajele pe care le are angajatorul daca te recruteaza. Este de asemenea important sa-i arati angajatorului din start care vor fi avantajele lui daca te angajeaza. Recrutorii sunt oameni pragmatici si prefera sa analizeze argumente de business mai degraba decat fraze poetice sau retorice. Scoate in evidenta tot ce poti aduce ca plus-valoare pentru firma respectiva.

4. Listeaza rezultatele profesionale pe care le-ai avut pana acum. Spre deosebire de CV, in scrisoarea de intentie poti sa iti promovezi distinct acele rezultate profesionale cu care te mandresti. Important este sa listezi chestiuni cat mai concrete, exemple simple si punctuale din trecutul tau profesional.

5. Raspunde cerintelor din anuntul de angajare. Ca sa se vada ca ai tratat personalizat scrisoarea de intentie, poti sa analizezi cu liniuta de la capat fiecare cerinta importanta din anuntul de angajare si sa arati ca te incadrezi profilului cautat. Imagineaza-ti ca anuntul de angajare este un caiet de sarcini, iar tu trebuie sa acoperi fiecare cerinta.

6. Fii creativ in materie de aspect al scrisorii de intentie. Orice metoda de a iesi din multime este buna in aceasta perioada de criza, cu conditia sa nu-i transmiti angajatorului senzatia de aroganta sau extravaganta dincolo de orice limite. Nu te teme sa fii creativ in materie de format si aspect al scrisorii de intentie, subliniaza lucrurile care te avantajeaza.

Găsește-ți job