8 intrebari care te fac sa pari destept la interviul de angajare

28.05.2012
8 intrebari care te fac sa pari destept la interviul de angajare

Angajatorii se asteapta sa pui cel putin o intrebare la interviul de angajare, iar daca gasesti una cat mai inteligenta vei putea sa lasi o impresia excelenta la finalul interviului.

Unele intrebari despre postul pe care vrei sa te angajezi sunt esentiale daca nu vrei sa dai din lac in put si sa ajungi sa iti cauti un alt loc de munca imediat dupa ce te-ai angajat, potrivit CareerBuilder.com.

1. De ce a plecat ultima persoana care a ocupat acest post? Cu toate ca nu te poti astepta la un raspuns 100% sincer, orice reactie a angajatorului iti va da indicii cu privire la problemele pe care le-ai putea avea la acel loc de munca. Este posibil sa fie genul de companie sau de post in care oamenii nu rezista prea mult si pleaca.

2. Care sunt obiectivele pe termen scurt si lung ale postului? Din moment ce angajatorii te intreaba de obiectivele tale pe termen scurt si lung, este cazul sa faci si tu acelasi lucru. Trebuie sa stii ce se asteapta de la tine, care ar putea fi targetul tau in cazul in care vei fi angajat, s-ar putea sa afli ca ti se pregatesc obiective imposibile.

3. Care sunt oamenii cu care o sa lucrez zi de zi? Este important sa stii cu cine o sa lucrezi, care sunt departamentele cu care vei colabora si in ce masura munca ta depinde a altor colegi.

4. Ce puteti sa-mi spuneti despre seful meu ierarhic? Relatia cu seful direct este motivul cel mai frecvent pentru care angajatii isi dau demisia si isi cauta un alt job. Este recomandat sa afli inca de la inceput cine este acesta si ce profil de personalitate are.

Alte intrebari te ajuta sa-i lasi angajatorului o impresie foarte buna, aratandu-i ca gandesti cu capul tau si ai initiativa, potrivit BusinessInsider.com.

5. Cu ce probleme se confrunta compania dvs. in acest moment? Intrebarea poate fi completata cu o alta referitoare la departamentul care se ocupa de rezolvarea problemelor. Recrutorii vor vedea ca esti interesat si de perspectiva de business si ca nu te multumesti doar cu rolul de pion care isi face treaba in coltul lui.

6. Care sunt cele mai apreciate calitati ale unui angajat care lucreaza in firma dv.? Altfel spus, vrei sa stii care este tipul de angajat pe care compania il promoveaza si apeciaza. Aceasta intrebare ii arata recrutorului ca esti interesat de perspectiva dinauntru asupra angajatilor si ca vrei sa stii cum te poti adapta la aceste exigente.

7. Care este urmatorul pas dupa acest interviu? Multi angajatori nu se gandesc sa iti dea relatii despre urmatorii pasi ai procesului de recrutare decat daca ii intrebi. Trebuie sa stii ce urmeaza ca sa iti poti face un plan de actiune.

8. Pana cand veti lua o decizie in privinta candidatului ales? Ai nevoie sa afli cand se va lua decizia in privinta postului vacant ca sa stii daca mai are rost sa astepti un raspuns din partea angajatorilor sau cand e momentul sa dai un telefon de feedback.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri